Zamknij

Przełomowy gest? Białoruś przekazała IPN listę ofiar stalinowskich

Redakcja
08.03.2017 07:14
IPN
fot. Maciej Luczniewski/REPORTER

Białoruś przekazała IPN listę 21 ofiar represji stalinowskich - pisze "Rzeczpospolita". Czy to początek wyjaśniania wspólnej historii?

Zagłosuj

Czy Polska powinna dążyć do zacieśniania stosunków z Białorusią?

Liczba głosów:

Pakiet dokumentów z białoruskich archiwów, niedostępnych dla polskich historyków i śledczych, przekazał w czasie jesiennej wizyty w Polsce szef dyplomacji Białorusi Uładzimir Makiej. Nie podano wówczas szczegółów, co minister zostawił w Warszawie.

Dopiero teraz informacje na ten temat przekazał "Rzeczpospolitej" prokurator Janusz Romaniuk, szef pionu śledczego białostockiego oddziału IPN, gdzie trafiły białoruskie materiały - zauważa "Rzeczpospolita".

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Do Białegostoku trafiła lista 21 nazwisk stalinowskich represji. Była to odpowiedź strony białoruskiej na prośbę Ambasady RP w Mińsku z lipca 2016 r. o analizę przez stronę białoruską posiadanych materiałów, dotyczących między innymi sprawy obławy augustowskiej. Na liście przekazanej przez Uładzimira Makieja wymienione są osoby zatrzymane w okresie od 1939 r. do maja 1941 r. oraz w latach 1945, 1949, i 1950, skazane następnie przez organa sądowe BSRR, w tym w 1940 r. i 1941 r. przez naradę specjalną przy NKWD ZSRR.

- Przekazanie tych dokumentów to ważny gest, być może pójdą za nim kolejne kroki, szczególnie związane z pomocą w wyjaśnieniu obławy augustowskiej. Naszym celem jest znalezienie miejsca pochówku ofiar obławy - mówi Paweł Niziołek, historyk z białostockiego oddziału IPN. Jego zdaniem to pierwszy od wielu lat przypadek przekazania przez stronę białoruską dokumentów dotyczących stalinowskich represji - czytamy w artykule.

RadioZET.pl/PAP/DG