Zamknij

Przerażająca broń Putina. "Ludzie płoną żywcem"

Magdalena Barszczak
27.05.2022 11:49
atak rakietami Sołncepiok
fot. Twitter.com/podolyak_m

Ukraińcy apelują do Zachodu o dostawy sprzętu wojskowego, aby móc stawić czoła atakom przeciwnika. Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, przekazał w piątek, że Rosjanie stosują przeciwko Ukrainie najsilniejszą broń niejądrową, powodując, że ludzie płoną żywcem.

Wojna w Ukrainie może zmienić się w III wojną światową - twierdzi Mychajło Podolak. Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego po raz kolejny zaapelował o dostawy broni do Ukrainy.

Ostrzegł, że jeśli Ukraińcy nie otrzymają jak najszybciej wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, koszty wojny będą wyższe. Powiedział też, jakiego rodzaju pocisków używają Rosjanie.

Ukraina apeluje o pomoc. "Rosja wykorzystuje najsilniejszą broń niejądrową"

Polityk pokazał nagranie, na którym widać działanie rosyjskiego systemu artylerii rakietowej Sołncepiok. "Niektórzy partnerzy wahają się w sprawie przekazywania koniecznego uzbrojenia, bojąc się eskalacji. Eskalacji?! Rosja już wykorzystuje najsilniejszą niejądrową broń przeciwko Ukraińcom, powodując, że ludzie płoną żywcem" - napisał Podolak na Twitterze. "Może już czas dać odpowiedź nieludziom i przekazać Ukrainie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe?" - dodał.

Sołncepiok to ciężkie miotacze ognia, wystrzeliwujące pociski termobaryczne, nazywane również bombami próżniowymi. Podczas detonacji wsysają one powietrze, wywołując zabójcze dla ludzi gwałtowne zmiany ciśnienia.

Mathieu Boulegue, ekspert z Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (Chatham House) w Londynie uważa, że przekazywany przez Zachód sprzęt wojskowy znacząco poprawił sytuację Ukrainy. Wymienił trzy elementy, które jego zdaniem najbardziej pomogły Ukraińcom. "Są to pociski do obrony przeciwlotniczej, które pozwalają na zestrzeliwanie rosyjskich samolotów i dronów, broń przeciwczołgowa, która umożliwiła zatrzymanie natarcia lądowego oraz systemy artyleryjskie krótkiego zasięgu, dzięki którym możliwe jest utrzymywanie rosyjskich wojsk na dystans" - wyliczał.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie - relacja na żywo

C