Zamknij

Przyjaciel Putina aresztowany w Ukrainie. Był ubrany w ukraiński mundur

12.04.2022 20:47

W Ukrainie zatrzymano prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka - poinformował we wtorek prezydent Wołodymyr Zelenski. Na opublikowanym zdjęciu polityk, który jest kumem prezydenta Rosji Władimira Putina, ma na sobie mundur ukraińskiego wojska.

Wiktor Medwedczuk
fot. Facebook/Wołodymyr Zełenski

Wiktor Medwedczuk został aresztowany w Ukrainie. "Przeprowadzono operację specjalną dzięki Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy. Zuchy! Szczegóły później. Chwała Ukrainie!" - napisał Zełenski na Facebooku.

Na zdjęciu opublikowanym przez prezydenta Medwedczuk ma na sobie mundur ukraiński. Ręce ma skute kajdankami.

Wiktor Medwedczuk aresztowany w Ukrainie

Portal Hromadske przypomniał, że Putin jest ojcem chrzestnym najmłodszej córki Medwedczuka. Rzecznik Kremla w odpowiedzi na doniesienia o zatrzymaniu polityka napisał, że informację należy zweryfikować "ze względu na dużą liczbę fałszywych wiadomości".

Od maja 2021 roku polityk przebywał w areszcie domowym, do którego trafił w związku z podejrzeniem o zdradę stanu i próbę kradzieży surowców na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Później prokuratura poinformowała o wysunięciu wobec niego nowego podejrzenia o zdradę stanu i o sprzyjanie działalności organizacji terrorystycznej.

ZOBACZ TAKŻE: Wojna na żywo - najnowsze informacje

Pod koniec lutego pojawiła się informacja, że Medwedczuk uciekł w dniu inwazji - 24 lutego. Ukraińskie służby podejrzewały, że polityk wiedział o planowanym ataku. Jego żona Oksana Maraczenko już 18 lutego wyjechała na Białoruś. Trzy dni później do domu polityka przyjechało kilka samochodów, aby wywieźć mienie. Zapobiegli temu funkcjonariusze organów ścigania, którzy także pojawili się na miejscu.

Na Ukrainie powstała specjalna grupa śledczych poszukująca Medwedczuka. W marcu sąd pozwolił na areszt polityka.

"Aby przeżyć, Medwedczuk musi się ukryć w ukraińskim więzieniu. Z gwarantowaną wieloletnią karą pozbawienia wolności. W Rosji na pewno zostałby wyeliminowany. Jako osoba, która regularnie kłamała na temat sytuacji w Ukrainie, ukradł pieniądze i w końcu stał się jednym z inicjatorów wojny" - przekazał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

RadioZET.pl/PAP/Hromadske

WOJNA W UKRAINIE - RELACJA NA ŻYWO: