Zamknij

Ponad setka kapel na eliminacjach do Przystanku Woodstock w Czechach

Redakcja
10.04.2017 07:31
Ponad setka kapel na eliminacjach do Przystanku Woodstock w Czechach
fot. PAP

Česká hudba na Woodstocku, czyli muzyka nie ma granic! Ponad setka kapel zgłosiła się na eliminacje do Przystanku Woodstock, które trwają w Czechach.

Eliminacje do Przystanku Woodstock w czeskiej Pradze przeszły do historii, na jej kartach zapisało się 8 zespołów z Czech, Słowacji i Węgier, które wystąpiły na scenie klubu Lucerna Music Bar. To właśnie laureaci dzisiejszych muzycznych zmagań zapiszą się w historii 23. Przystanku Woodstock. Do organizatorów czeskiej edycji Eliminacji do Przystanku Woodstock wpłynęło ponad 100 zgłoszeń, jurorzy na dzisiejszy koncert zaprosili 9 kapel, które przebyły setki kilometrów marząc o zagraniu na Najpiękniejszym Festiwalu Świata.

Zagłosuj

Czy wspomagasz WOŚP?

Liczba głosów:

- Przystanek Woodstock to już marka, jeden z największych otwartych festiwali muzycznych na świecie. Każdego roku przyjeżdżają do nas setki tysięcy ludzi spragnionych soczystego rock and roll'a. Dlatego tak ważne jest dla nas odpowiednie dobranie line-upu. Otwartość festiwalu, to także umożliwianie zespołom, tym dopiero rozpoczynającym swoją muzyczną drogę, na pokazanie się naprawdę szerokiej publiczności. Stąd właśnie Eliminacje, także te w Czechach dające możliwość zagrania na jednej z woodstockowych scen naszym południowym sąsiadom – mówi Jurek Owsiak, twórca festiwalu Przystanek Woodstock.

Zobacz także

Dzisiejsze propozycje, jedne bardziej dojrzałe muzyczne, inne poszukujące jeszcze swojej scenicznej tożsamości zostały niezwykle entuzjastycznie przyjęte przez międzynarodową publiczność. Mury klubu Lucerna Music Bar tłumnie wypełnili nie tylko Czesi, nie zabrakło również Polaków czy rodzimych fanów swoich ulubionych kapel – ze Słowacji i Węgier. Jak mówią jurorzy, wszystkie propozycje były interesujące, każda na inny sposób, co spowodowało, że na 23. Przystanku Woodstock zagrają aż 4 kapele wybrane podczas Eliminacji w Pradze! Projekt Parabelum zobaczymy na Dużej Scenie, przepustkę na Małą Scenę wygrali Fish Face oraz Cox&Vox, a Idio&Idio zaprezentują się w Strefie Lecha.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- Zespoły te ewidentnie odstawały od reszty, co więcej - poziomem przewyższały wszystkich, którzy w ubiegłym roku wystąpili na czeskiej scenie Eliminacji. Jeżeli chodzi o wybór artystów na Dużą czy Małą Scenę to była spora dyskusja między jurorami, co dobrze wróży na przyszłość. Zwycięzcy? Ich muzyka nie była przewidywalna, była za to momentami zaskakująco harmonijna, a instrumentarium powodowało, że nie należało przejść obok nich obojętnie - mówi Tomasz "Kasprol" Kasprzyk - juror, dziennikarz muzyczny Antyradia, muzyk multiinstrumentalista. Teraz przed zwycięzcami najtrudniejszy egzamin - woodstockowa publiczność. Mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje, nierzadko burzy mury i jest ponad podziałami. Choć nuty są te same, to brzmienia w poszczególnych częściach świata mogą już się już różnić. Jak bardzo rockowy może być rock?

- Już w samej Europie można zauważyć różnice w brzmieniu rocka. Różni muzycy mają swój charakter grania, Słowacy grają trochę ostrzej, Czesi natomiast łagodniej, ale poziom muzyczny na starym kontynencie jest niezwykle wysoki - mówi Andrzej Puczyński, prezes ZPAV, Izabelin Studio. Zdaniem Puczyńskiego - Dzień ten bezapelacyjnie należał do perkusistów, którzy to wyróżniali się na tle pozostałych muzyków w większości kapel.

RadioZET.pl/WOŚP/MaAl