Zamknij

Mapa drogowa dla reform UE i wzmocnienie Wspólnoty - po spotkaniu Merkel-Macron

Redakcja
15.05.2017 20:29
Macron Merkel
fot. East News

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedzieli w poniedziałek w Berlinie stworzenie "mapy drogowej" dla reform Unii Europejskiej i strefy euro.

Spotkanie w Berlinie było pierwszą oficjalną wizytą dyplomatyczną Emmanuela Macrona po objęciu przez niego urzędu prezydenta Francji.

Ważne relacje niemiecko-francuskie

- W lipcu, po wyborach parlamentarnych we Francji, ma odbyć się wspólne posiedzenie obu rządów w celu stworzenia "mapy drogowej" dla strefy euro i reform UE - powiedziała Merkel na spotkaniu z dziennikarzami.

- Uzgodniliśmy, że będziemy bardzo ściśle współpracować. Niemcom będzie powodzić się na dłuższą metę dobrze tylko wtedy, gdy Francja będzie silna - podkreśliła. - Chcemy nadać relacjom nową dynamikę - dodała.

Jej zdaniem projekty niemiecko-francuskie mogą stanowić impuls dla zmian w całej Unii. Merkel wymieniła politykę zagraniczną oraz politykę obronną jako dziedziny, gdzie Berlin i Paryż powinny ściśle współpracować.

Wspólnota bardziej odporna

- Jesteśmy przekonani, że powinniśmy obecnie zajmować się nie tylko wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, lecz musimy przede wszystkim zastanowić się, jak pogłębić i uczynić bardziej odporną na kryzysy i spójną pozostałą Wspólnotę i strefę euro - podkreśliła niemiecka kanclerz.

Na pytanie, czy zamierza powrócić do polityki ścisłego sojuszu z Niemcami, Macron odpowiedział krótkim "tak". - Europa znalazła się w historycznym momencie - podkreślił. Zwrócił uwagę na wzrost nastrojów populistycznych we Francji i innych krajach Europy. - Potrzebny jest nowy start - zaznaczył.

Za "wzruszające" uznał Macron serdeczne powitanie, zgotowane mu przez mieszkańców Berlina przed urzędem kanclerskim, gdzie odbyło się spotkanie z Merkel.

RadioZET.pl/PAP/MP