Zamknij

Pseudoreferenda w okupowanych regionach Ukrainy. Podano częściowe wyniki

27.09.2022 17:52

Rosyjskie media informują o pierwszych wynikach nielegalnych referendów w Ukrainie. Wynika z nich, że głosujący w większości opowiedzieli się za przyłączeniem okupowanych terytoriów do Rosji.

pseudoreferendum
fot. STRINGER /AFP /East News

RIA Novosti opublikowała częściowe wyniki pseudoreferendów, w których mieszkańców okupowanych terytoriów Ukrainy mieli zdecydować o przyłączeniu tych ziem do Rosji.

  • Za wejściem samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej do Rosji głosowało 98,27 proc. wyborców (po przeliczeniu 20,64 proc. głosów);
  • za wejściem samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej do Rosji - 97,83 proc. (21,11 proc. głosów);
  • za wejściem obwodu zaporoskiego do Rosji - 97,74 proc. (57 proc. głosów);
  • za wejściem obwodu chersońskiego do Rosji - 96,30 proc. (53 proc. głosów).

- W pseudoreferendum aneksyjnym w okupowanym Mariupolu głosują nie mieszkańcy, a obywatele Rosji - pracownicy działających w mieście rosyjskich firm-podwykonawców - poinformował we wtorek Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera tego miasta.

Pseudoreferenda w Ukrainie. Większość za przyłączeniem do Rosji

- Obywatele Rosji nie ukrywają, że decydują o losie "głosowania" w ukraińskim Mariupolu - powiedział Andriuszczenko, którego cytuje portal Ukrinform. Urzędnik powiedział, że rosyjskich pracowników sprowadzono na głosowanie po to, by stworzyć pozór wysokiej frekwencji.

Andriuszczenko poinformował w komunikacie na serwisie Telegram, że mieszkańcy Mariupola otrzymują wezwania do wojskowych komend rejonowych, czyli są mobilizowani na wojnę z Ukrainą. "Ukryta mobilizacja trwała w mieście od dawna, mieszkańcy dostawali SMS-y z propozycjami pracy w tzw. zmilitaryzowanych służbach państwowych. A w wyniku fake-referendum będzie to robione jawnie" - zauważył zastępca mera.

- Władze okupacyjne mówiły o bardzo dużej frekwencji, choć Rosja do tej pory nie kontroluje w stu procentach żadnego z obwodów i tym bardziej nie dysponuje danymi o tym, ilu mieszkańców pozostało na zajętych przez nią terytoriach - poinformowała stacja BBC w reportażu o przebiegu pseudoreferendów.

loader

RadioZET.pl/ PAP/ RIA Novosti/ AFP