Zamknij

Puste półki w sklepach. Trwa konflikt z dostawcami towarów

PAP
09.08.2022 14:16
Puste półki w sklepach. Trwa konflikt z dostawcami towarów
fot. Olivier Polet/Isopix/East News

Ze względu na negocjacje między supermarketami a dostawcami towarów, w niektórych sklepach pojawiły się puste półki, informuje dziennik "Het Laatste Nieuws". "Belgię czekają najtrudniejsze negocjacje w historii" – napisała największa gazeta w kraju. 

"HLN" ostrzega, że ze względu na "ciężkie rozmowy" między tymi podmiotami, niektóre produkty mogą zniknąć z półek na jakiś czas, lub nawet na stałe. 

"»Ten produkt jest chwilowo niedostępny«. W ostatnich miesiącach coraz częściej widzimy napisy w supermarketach i eksperci spodziewają się, że w nadchodzących miesiącach będzie się pojawiał coraz częściej" – napisano w "Het Laatste Nieuws".

Inflacja uderza w producentów

Gazeta wskazuje, że ze względu na rosnącą inflację oraz rosyjską agresję w Ukrainie podrożały ceny energii i paliw, a także opakowania, takie jak plastik, szkło i tektura, więc dostawcy zażądali od sieci supermarketów wyższych cen. 

- Rozumiemy sytuację naszych dostawców, ale nigdy nie zaakceptujemy tak nieodpowiedzialnego podnoszenia cen – powiedział dziennikowi Roel Dekelver z sieci belgijskich marketów Delhaize. Podobną postawę przyjmują supermarkety AH oraz Colruyt.

Brakuje kawy i płatków śniadaniowych

W konsekwencji prowadzi to do braku niektórych towarów na półkach. Na przykład w ostatnich miesiącach w punktach Delhaize pojawiał się często napis z następującym tekstem: "Delhaize chce oferować swoje produkty po konkurencyjnych cenach. W związku z trudnymi negocjacjami z dostawcą ten produkt jest chwilowo niedostępny".

Z powodu konfliktu między Colruyt a Nestle ze sklepów sieci zniknęła kawa oraz płatki śniadaniowe tej szwajcarskiej firmy. "HLN" przypomina, że od ubiegłego roku nie można tam również kupić Nutelli włoskiego producenta Ferrero.

RadioZET.pl/PAP

C