Zamknij

"Putin chroni elity". Unia rozważa potężny cios w Rosję

25.08.2022 07:20

Unia Europejska rozważa zakaz wydawania wiz dla obywateli Rosji. Potwierdził to "Rzeczpospolitej" szef MSZ Czech – pisze w czwartek "Rz".

Władimir Putin
fot. Shutterstock

"Rzeczpospolita" przypomina, że ministrowie spraw zagranicznych UE zbiorą się na nieformalnym spotkaniu w Pradze 31 sierpnia, gdzie będą m.in. dyskutować o coraz głośniej wyrażanym sprzeciwie wobec polityki wydawania wiz turystycznych Rosjanom.

Zakaz wydawania wiz turystycznych dla Rosjan coraz bliżej?

"Gospodarzem spotkania będą Czechy, bo to one kierują w tym półroczu rotacyjnie pracami UE. I zamierzają zaproponować ograniczenia lub nawet zakaz wydawania wiz turystycznych Rosjanom" – czytamy.

Szef czeskiego MSZ Jan Lipavsky powiedział "Rz", że "w sytuacji, gdy Rosja wypowiedziała wojnę wszystkim międzynarodowym zasadom w sferze bezpieczeństwa, chyba możemy wprowadzić taki środek". – Poza tym uważnie słuchamy takich państw jak Finlandia, które mają granicę z Rosją – zaznaczył.

Czeski minister podkreślił, że chodzi wyłącznie o wizy turystyczne. Wciąż natomiast możliwe byłoby wydawanie wiz humanitarnych. Według dziennika nie zgadza się on z argumentem, że zaprzestanie wydawania wiz turystycznych uderzy w zwykłych Rosjan. – Oni nie jeżdżą do UE. Te wizy dostają przedstawiciele rosyjskich elit – zauważył.

Zwrócił uwagę, że w żaden sposób nie odczuły one wojny przeciw Ukrainie, bo tam giną żołnierze z Donbasu i Syberii. – Putin chroni elity przed skutkami wojny – dodał Lipavsky.

loader

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PAP