Zamknij

Putin dostał jasny sygnał. "Rosja zostanie ukarana uderzeniem konwencjonalnym"

26.09.2022 18:37

Biały Dom ostrzegł Rosję, że użycie broni jądrowej będzie oznaczało dla niej "katastrofalne skutki". Podobne ostrzeżenia mieli wystosować wobec władz na Kremlu także przedstawiciele innych państw członkowskich NATO.

Władimir Putin
fot. HANDOUT/AFP/East News

Władimir Putin ostrzegł w środowym przemówieniu, że Rosja użyje "wszystkich niezbędnych środków" w wypadku zagrożenia państwa, co wielu ekspertów uznało za groźbę użycia broni jądrowej. 

Putin grozi wojną nuklearną. USA ostrzegły Rosję

Jak zauważa dziennik "New York Times", doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan użył sformułowania "katastrofalne konsekwencje" we wszystkich trzech wywiadach, jakich udzielił w niedzielę amerykańskim stacjom telewizyjnym.

Polityk odmówił jednak podania szczegółów odpowiedzi Stanów Zjednoczonych na użycie broni jądrowej przez Rosję. Dodał jednak, że Moskwa "bardzo dobrze rozumie, co USA zrobią w odpowiedzi [...] bo im to wyłuszczyliśmy". Sullivan zapowiedział też dodatkowe dotkliwe sankcje, jeśli Kreml zdecyduje się na aneksję okupowanych terytoriów w Ukrainie.

"Rosja zostanie ukarana uderzeniem konwencjonalnym"

W podobny sposób wyraził się sekretarz stanu USA Antony Blinken w wywiadzie dla programu "60 Minutes" w telewizji CBS. – To bardzo ważne, by Moskwa od nas to usłyszała i wiedziała, że konsekwencje będą przerażające. Bardzo jasno to wyraziliśmy – powiedział. Dodał później, że użycie broni jądrowej będzie miało "katastrofalne efekty dla – co oczywiste – kraju, który jej użyje, ale również dla wielu innych krajów".

Jak podał w niedzielę "Financial Times", także inne państwa NATO ostrzegły Rosję na temat konsekwencji użycia broni jądrowej. Według źródeł dziennika odpowiedź ta prawdopodobnie nie będzie atomowa, jednak Rosja zostanie ukarana uderzeniem konwencjonalnym.

W poniedziałek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego poświęconej rozbrojeniu nuklearnemu mówił, że "trzeba skończyć z nuklearnym szantażem". – Żaden kraj nie jest w stanie wygrać wojny atomowej, a użycie takiej broni doprowadziłoby do humanitarnego armagedonu – ocenił.

loader

RadioZET.pl/PAP