Zamknij

Putin działa jak Hitler i Stalin. "Wśród sił okupantów są tworzone oddziały zaporowe"

11.03.2022 09:30

Władimir Putin odtwarza sposób prowadzenia wojny przez Hitlera i Stalina – ocenił deputowany do ukraińskiej Rady Najwyższej Fiodor Wenisławski. Według jego informacji pod Kijowem stacjonują kadyrowcy, którzy nie pozwalają na odwrót wojsk rosyjskich.

Władimir Putin
fot. Pool Sputnik Kremlin/Associated Press/East News

Władimir Putin prowadzi wojnę z Ukrainą już 16. dzień. Według nowych ustaleń brytyjskiego wywiadu Rosja stara się zmienić ustawienie swych wojsk, by wznowić działania ofensywne. Z kolei ukraińska armia twierdzi, że pod Kijowem kadyrowcy nie pozwalają na odwrót sił rosyjskich.

Putin działa jak Hitler i Stalin

– Mamy informacje, że wśród sił okupantów są tworzone "oddziały zaporowe", które nie pozwalają rosyjskim żołnierzom na odwrót. Oznacza to, że jest odtwarzany sposób prowadzenia wojny przez Hitlera i Stalina – powiedział Fiodor Wenisławski, cytowany w piątek przez Ukraińską Prawdę.

Według deputowanego ukraińskiej Rady Najwyższej takie oddziały zaporowe kadyrowców, czyli czeczeńskich sił specjalnych, podlegających sterowanemu z Kremla przywódcy Czeczenii Ramzanowi Kadyrowowi, stacjonują w okolicy Kijowa - Zbiornika Kijowskiego, Irpinu, Hostomelu, Buczy. Mają one za zadania uniemożliwiać rosyjskim żołnierzom unikania walki z siłami zbrojnymi Ukrainy.

Wenisławski widzi w tym powód do optymizmu, "ponieważ wróg jest potężny, ale nie niepokonany". W czasie II wojny światowej oddziały zaporowe wystawiało NKWD.

Trwa wojna w Ukrainie. To nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową. 

Wojna w Ukrainie. Najnowsze informacje na żywo:

RadioZET.pl/PAP