Zamknij

„Putin jak Hitler”. Australia wysłała transportery do Ukrainy

08.04.2022 08:41
ukraiński żołnierz na zniszczonym rosyjskim czołgu
fot. FADEL SENNA/AFP/East News

- Pierwsze trzy z dwudziestu transporterów opancerzonych Bushmaster, które Australia obiecała Ukrainie, zostały wysłane w piątek rano do Europy - poinformował australijski serwis news.com.au.

Wojna w Ukrainie wchodzi w nową fazę. Dane wywiadowcze pokazują, że Rosja wycofała się całkowicie z północnych części zaatakowanego kraju, rezygnując ze zdobycia Kijowa. Ciężar walk przeniósł się w całości na wschód i południe - zdobycie tych terenów jest dla Putina „planem B”.

Zmienia się także zakres pomocy udzielanej Ukrainie przez państwa NATO. Coraz częściej mówi się o przekazywaniu ciężkiego sprzętu. Ukraińcy dostaną czołgi T-72 i wozy BWP-1, transportery opancerzone obiecały Wielka Brytania i Australia. Pierwsza transza pomocy z antypodów została już wysłana. Przyda się podczas operacji odbijania terytorium Ukrainy okupowanego przez Rosję.

Transportery opancerzone dla Ukrainy. Australia zwiększa pomoc

- Występujemy przeciwko tyranii i autokratom, którzy chcą zniszczyć nasz sposób życia. Nie możemy po prostu przyjąć za pewnik tego, co mamy w naszym demokratycznym systemie w zakresie wolności słowa, traktowania kobiet, zasad, wedle których wszyscy są równi w naszym społeczeństwie. Są to wartości, wobec których dyktatorzy tacy jak Putin i Hitler i inni zawsze będą przeciwko. Musimy się im przeciwstawić - powiedział minister obrony Australii Peter Dutton.

Australia zdecydowała o zwiększeniu wsparcia militarnego dla Ukrainy po zdalnym wystąpieniu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w lokalnym parlamencie. Transportery mają pomóc „przezwyciężyć barbarzyńskie wysiłki sił rosyjskich”.

Joe Biden podczas swojej przemowy poinformował, że nowoczesna broń i amunicja przekazywana jest Ukrainie praktycznie każdego dnia, nie o wszystkim jednak USA czy NATO będą informować. Pomoc militarna jest zaatakowanemu krajowi bardzo potrzebna – zbliżająca się bitwa o Donbas będzie według analityków największym starciem sił zbrojnych od czasu II wojny światowej.

W ramach protestu przeciwko inwazji na Ukrainę australijski rząd ma zamiar wydalić z Canberry rosyjskiego ambasadora Alieksieja Pawłowskiego.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie na żywo:

C