Zamknij

Putin miał atak paniki? "Może użyć sobowtórów"

25.07.2022 18:33

Według kanału General SVU na Telegramie, który twierdzi, że monitoruje stan zdrowia rosyjskiego przywódcy, Władimir Putin doznał w nocy ataku paniki w obawie o swoje zdrowie. Był leczony przez trzy godziny.

Władimir Putin
fot. ATTA KENARE/AFP/East News

Władimir Putin cierpiał na "silne nudności" w nocy z piątku na sobotę, a lekarze spędzili z nim ok. trzy godziny, napisano na Telegramowym kanale General SVU. "Około pierwszej w nocy dyżurujący w jego domu lekarze zostali wezwani do prezydenta. Putin skarżył się na silne nudności. Dwadzieścia minut później wezwano dodatkowy zespół" - napisano na kanale na Telegramie.

"Wiadomo, że lekarze udzielali pomocy i byli w pobliżu Putina przez trzy godziny, a po poprawie stanu zdrowia prezydenta opuścili jego gabinet". Putin poczuł się lepiej, ale może zostać zastąpiony przez sobowtóra podczas spotkań w najbliższym tygodniu. Możliwe jest też użycie technologii "deep fake" do inscenizacji występów telewizyjnych.

Putin miał atak paniki

Atak paniki miał miejsce zaledwie kilka dni po tym, jak szef ukraińskiego wywiadu zasugerował, że Putin został zastąpiony przez sobowtóra podczas wizyty w Iranie. Kyryło Budanow, szef ukraińskiej wywiadu wojskowego, nabrał podejrzeń po obejrzeniu materiału filmowego, na którym rosyjski przywódca wysiadał we wtorek z samolotu w Teheranie.

– Proszę spojrzeć na moment wyjścia Putina z samolotu. Czy to w ogóle Putin? - zastanawiał się Budanow w telewizji.

Putin leczony z powodu raka?

Kanał na Telegramie General SVU twierdził wcześniej, że Putin jest potajemnie leczony z powodu raka i że główny doradca Nikołaj Patruszew regularnie zastępuje go, gdy prezydent Rosji jest operowany. Żadne z twierdzeń kanału nie zostało zweryfikowane, ale Putin nie byłby pierwszym rosyjskim przywódcą, który używał sobowtórów.

Józef Stalin miał używać wielu dublerów, będąc przywódcą Związku Radzieckiego. Dwóch z nich miało opowiedzieć o tym doświadczeniu. Jeden, znany tylko jako "Rashid", twierdził, że był jednym z kilku mężczyzn zatrudnionych przez KGB do zastępowania Stalina podczas publicznych wystąpień, ponieważ przywódca ZSSR obawiał się, że zostanie zamordowany. Kolejnym powodem była próba wywołania wrażenia, że Stalin jest zdrowy, gdy tak naprawdę chorował.

Kolejnym z sobowtórów jest Felix Dadajew, który ujawnił się w 2008 roku, mówiąc, że reżim Putina pozwolił mu opowiedzieć swoją historię w państwowych mediach. Sam Putin przyznał, że rozważał użycie dublerów do ochrony podczas wojny czeczeńskiej, ale zastrzegł przy tym, że odrzucił ten pomysł i nigdy go nie zrealizowano.

Na kanale General SVU możemy przeczytać, że jest on kierowany przez byłego oficera rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego.

RadioZET.pl/dailymail.co.uk