Zamknij

Putin miał ogłosić nowy etap wojny. Rzecznik Kremla reaguje na sensacyjne doniesienia

05.10.2022 15:04

Rosyjskie media donoszą, że Władimir Putin może w środę ogłosić zmianę statusu “operacji specjalnej” na “antyterrorystyczną”. Rzecznik prezydenta Rosji temu jednak zaprzeczył. - Na razie nie podjęto takiej decyzji - stwierdził Dmitrij Pieskow.

Władimir Putin
fot. PAVEL GOLOVKIN/AFP/EAST NEWS

Władimir Putin podpisał w środę ratyfikowane przez rosyjski parlament dokumenty, które zatwierdzają aneksję okupowanych regionów Ukrainy. Wcześniej na terenach samozwańczych republik w Donbasie oraz w obwodzie chersońskim i zaporoskim przeprowadzono nielegalne pseudoreferenda, które posłużyły rosyjskim władzom za uzasadnienie wcielenia tych regionów do Rosji. 

Media informowały, że w środę Putin ma wygłosić przemówienie. Portal Readowka podał, że prezydent Rosji może zmienić status “operacji specjalnej” na “antyterrorystyczną".

Media: Putin może zmienić status "operacji specjalnej"

Rzecznik Kremla Dmitirj Pieskow stwierdził, że “prezydent nie planuje w środę zwracać się do narodu rosyjskiego” w tej sprawie. Dodał, że na razie nie podjęto decyzji o zmianie statusu działań rosyjskiej armii w Ukrainie. - Mówimy o specjalnej operacji wojskowej, która nadal trwa - zaznaczył Pieskow, cytowany przez agencję RIA Nowosti. 

Zmiana statusu działań rosyjskiej armii w Ukrainie miałaby nie tylko propagandowe, ale także praktyczne znaczenie. Jak pisze Defence24.pl, dzięki temu władze mogłyby wprowadzić stan wojenny w niektórych regionach Rosji. "Jeżeli tak się stanie, to sytuacja będzie przypominać tą, która miała miejsce w Czeczenii" - czytamy.

loader

RadioZET.pl/RIA Nowosti/Defence24.pl