Zamknij

"Putin może powołać do armii wszystkich". Ten punkt dekretu utajniono

21.09.2022 15:48

Mobilizacja Rosjan jest de facto powszechna, a nie częściowa. Putin może powołać do armii wszystkich, oprócz tych, którzy nie nadają się z powodu wieku i stanu zdrowia – ocenił w środę prawnik ekipy opozycjonisty Aleksieja Nawalnego Wiaczesław Gimadi. Media zauważyły, że 7. punkt dekretu został utajniony.

Władimir Putin
fot. HANDOUT/AFP/East News

Władimir Putin ogłosił w środę częściową mobilizację. Prawnik zwraca jednak uwagę, że przywódca Kremla może powołać na wojnę, kogo chce. „Jeśli przeczyta się dekret Putina, to w rzeczywistości oczywiście nie jest to żadna częściowa, lecz powszechna mobilizacja” – napisał Gimadi na Twitterze. 

„Mają prawo powołać wszystkich, oprócz zupełnie niezdolnych do służby z powodu stanu zdrowia i z powodu wieku (żołnierze do 50, a młodsi oficerowie do 60 lat). Jak zechce ministerstwo obrony” – dodał.

Putin ogłasza mobilizację. Utajniony punkt dekretu

Media niezależne zwróciły natomiast uwagę, że dokument zawiera utajniony fragment. „W opublikowanej na stronie internetowej Kremla treści dekretu punkt 7. został pominięty, a w wersji przedstawionej na państwowym portalu prawnym (odpowiednik Dziennika Ustaw) jest ukryty i oznaczony jako »do użytku służbowego«” – pisze w środę portal Meduza.

Zapytany o treść tego punktu rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że „nie może jej ujawnić”, jednak uściślił, że dotyczy on liczby osób, które mają być zmobilizowane. Przytoczył także słowa ministra obrony, który powiedział, że "ma to być 300 tys. osób". -Jest tam mowa o tym, że to liczba do 300 tys. – powiedział Pieskow.

Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację w Rosji w środę. Prezydent Rosji przekonywał, że dotyczyć ona będzie rezerwistów i tych, którzy odbyli służbę w wojsku. A minister obrony dodawał m.in., że nie będzie poboru studentów.

Tymczasem Meduza zwraca uwagę, że „w dokumencie nie ma mowy o tym, iż poborowi podlegają rezerwiści”. W dekrecie podano też warunki zwolnienia z mobilizacji i są to m.in. wiek, stan zdrowia, wyrok sądu o pozbawieniu wolności. Zwolnienie mogą otrzymać także pracownicy rosyjskiego kompleksu obronnego.

loader

RadioZET.pl/PAP