Zamknij

"Putin musiałby liczyć się z odwetem nuklearnym. To by go powstrzymało"

19.05.2022 07:14
Władimir Putin
fot. MIKHAIL METZEL/AFP/East News

Ukraiński ambasador w Niemczech Andrij Melnyk uważa, że wstąpienie Ukrainy do NATO mogłoby nastąpić równie szybko, jak w przypadku Szwecji i Finlandii. Dyplomata w wywiadzie dla niemieckich mediów stwierdził, że obecności jego kraju w strukturach Sojuszu powstrzymałoby Władimira Putina od użycia broni jądrowej.

– Gdyby Ukraina była w NATO, ryzyko wojny jądrowej byłoby mniejsze. Wówczas Władimir Putin wiedziałby, że gdyby Ukraina zostałaby zaatakowana bronią jądrową, on musiałby liczyć się z odwetem nuklearnym. To by go powstrzymało – oświadczył Melnyk.

Ukraina w Unii Europejskiej?

Ukraiński dyplomata stwierdził, że członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej jest możliwe w ciągu najbliższych dziesięciu lat. – Obecnie naszym głównym celem jest uzyskanie statusu kandydata. Następnie można rozpocząć proces negocjacji. To jest ważna decyzja polityczna – powiedział Melnyk i zaapelował do niemieckiego rządu, aby "odegrał zasadniczą rolę w tym historycznym procesie".

Ambasador, który jest często krytykowany za "cięty" język podkreślał, że nie chce nikogo obrazić, ale jak to ujął: "czasami nie ma innego wyjścia jak bycie retorycznie obraźliwym, a nawet prowokacyjnym".

Melnyk wyraził zdumienie, że decyzja o dostarczeniu ciężkiego uzbrojenia była wielokrotnie przekładana. Dyplomata wyraził wdzięczność niemieckiemu narodowi za przyjęcie około 700 tysięcy ukraińskich uchodźców, ale stwierdził, że właśnie ci ludzie, którzy pomagają ukraińskim uchodźcom i znają ich tragiczne losy, musieli czuć się zażenowani i zadawali sobie pytanie: "dlaczego rząd niemiecki nie robi wystarczająco dużo, by powstrzymać tę barbarzyńską wojnę prowadzoną przez Rosję?".

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

RadioZET.pl/PAP

C