Zamknij

Putin na 19 sierpnia szykuje prowokację. Wywiad wojskowy alarmuje

18.08.2022 18:25
Władimir Putin
fot. PAP/EPA

Władimir Putin wciąż podsyca obawy Zachodu przed katastrofą nuklearną. Według ukraińskiego wywiadu wojskowego Rosja na 19 sierpnia szykuje prowokację w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Pracownikom powiedziano, by tego dnia nie przychodzili do pracy.

Zaporoska Elektrownia Atomowa na południu Ukrainy – największa w Europie – została zajęta przez siły rosyjskie w nocy z 3 na 4 marca. Na terenie obiektu stacjonują żołnierze armii Władimira Putina oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom. Ukraińscy pracownicy stacji są – według doniesień mediów – zabijani, a rosyjscy żołnierze ostrzeliwują okolice elektrowni, stwarzając poważne niebezpieczeństwo katastrofy nuklearnej.

Zaporoska Elektrownia Atomowa. Putin na 19 sierpnia szykuje prowokację

– Okupanci ogłosili niespodziewany "dzień wolny" w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. 19 sierpnia ma się tam znajdować jedynie personel operacyjny. Dla wszystkich innych pracowników wejście będzie zamknięte. Wiadomo również, że przedstawiciele rosyjskiego koncernu Rosatom, którzy w ostatnim czasie stale przebywali na stacji, pilnie opuścili teren obiektu – przekazał w czwartek Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).

Jednocześnie wywiad podał, że ministerstwo obrony Rosji obwieściło o rzekomym przygotowaniu "aktu terrorystycznego" przez Siły Zbrojne Ukrainy. Poinformowano, że podczas wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa szykowana jest głośna prowokacja, która ma na celu oskarżenie Federacji Rosyjskiej o katastrofę techniczną. Zgodnie z oczekiwaniami o przygotowywanie aktu terrorystycznego Rosjanie oskarżają władzę ukraińską – podaje wywiad.

Z uzyskanych przez HUR informacji wynika również, że po ostrzale siłowni jądrowej Rosjanie mogą "podnieść stawkę" i dokonać prawdziwego aktu terrorystyczny w największej elektrowni atomowej w Europie. Do tego chcą połączyć tę zbrodnię z wizytą sekretarza generalnego ONZ na Ukrainie – czytamy w komunikacie ukraińskiego wywiadu wojskowego.

RadioZET.pl/PAP

C