Zamknij

Putin nie osiągnął swoich celów. "Rosja przegrała, Ukraina już odniosła sukces"

Dominik Gołdyn
25.04.2022 08:48

Rosja już przegrała, a Ukraina już odniosła sukces, bo celem Rosjan było pozbawienie Ukrainy niezależności i to się nie udało – powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken po powrocie z Kijowa, gdzie w niedzielę rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Antony Blinken
fot. Pool AP/Associated Press/East News

Sekretarz stanu USA Antony Blinken pojechał w niedzielę do Kijowa wraz z ministrem obrony USA Lloydem Austinem. Była to pierwsza wizyta tak wysokich przedstawicieli amerykańskiej administracji od rozpoczęcia wojny w Ukrainie. Przedstawiciele mediów nie uczestniczyli w wizycie amerykańskich ministrów z przyczyn bezpieczeństwa i czekali w Polsce na ich powrót.

Blinken: Bitwa o Kijów została wygrana. Rosja już przegrała

Blinken ocenił, że Rosja coraz bardziej brutalizuje swoją agresję, ale "Ukraińcy są silni". Podkreślił, że przekazał Zełenskiemu zapewnienie o dalszej pomocy dla Ukrainy. – Będziemy kontynuować wsparcie dla Ukrainy, aż do ostatecznego sukcesu – zaznaczył.

Sekretarz stanu przekazał, że rozmowy w Kijowie trwały trzy godziny. Dodał, że zapowiedział podczas nich m.in. szybki powrót amerykańskich dyplomatów na Ukrainę oraz nominowanie nowego ambasadora USA w tym kraju.

– Pojechaliśmy pociągiem do Kijowa z południowej części Polski. [...] Nie mieliśmy możliwości rozmowy ze zwykłymi Ukraińcami, ale bitwa o Kijów została wygrana. Rosja już przegrała – mówił Blinken. 

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

RadioZET.pl/PAP