Zamknij

"Putin nie tylko stara się zająć Ukrainę". Biden wskazał główny cel Rosjan

27.05.2022 18:21
Joe Biden, Władimir Putin
fot. MANDEL NGAN/AFP/East News

Putin stara się wymazać ukraińską kulturę i tożsamość – powiedział w piątek prezydent USA Joe Biden. Dodał też, że choć rosyjski przywódca chciał "sfinlandyzować" całą Europę, to zamiast tego tylko ją "znatoizował", poprzez zamiar wstąpienia do NATO Szwecji i Finlandii.

Joe Biden skomentował sytuację w Europie podczas przemówienia na zakończenie roku akademickiego do nowych absolwentów Akademii Marynarki Wojennej w Annapolis w stanie Maryland. Prezydent USA wskazał główny cel Putina w rosyjskiej inwazji w Ukrainie. 

– On nie tylko stara się zająć Ukrainę, ale tak naprawdę próbuje wymazać kulturę i tożsamość ukraińskiego narodu, atakując szkoły, żłobki, szpitale, muzea – bez żadnego innego powodu, jak tylko wyeliminować tę kulturę" – powiedział Biden.

Biden: Putin "znatoizował" całą Europę

Zwracając się do marynarzy, Biden stwierdził też, że choć można mieć najbardziej zaawansowane okręty na świecie i najbardziej wyszkolonych żołnierzy, to najpotężniejszą bronią USA jest sieć sojuszników, których posiada na całym świecie. Odniósł się przy tym do perspektywy rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię, wspominając, że niedawno przywódcy tych krajów zadzwonili do niego z pytaniem, czy USA wesprą ich akcesję.

– Działania Putina były próbą, by użyć mojego wyrażenia, aby sfinlandyzować całą Europę, uczynić ją całą neutralną. Zamiast tego, znatoizował całą Europę – powiedział prezydent USA. – Wszystko to pokazuje politykę zagraniczną opartą o siłę współpracy z sojusznikami i partnerami – dodał.

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

RadioZET.pl/PAP

C