Zamknij

Putin pierwszy raz od 24 lutego opuści Rosję. Media ujawniły cel podróży

26.06.2022 19:24
Władimir Putin
fot. PAP/EPA

Władimir Putin opuści Rosję po raz pierwszy od 24 lutego, kiedy rozpoczął pełnoskalową wojnę przeciwko Ukrainie. Jak podaje dziennik "Kommiersant", rosyjski przywódca w nadchodzących dniach uda się do Tadżykistanu i Turkmenistanu.

Władimir Putin w stolicy Tadżykistanu ma spotkać się z prezydentem Emomali Rachmonem, a w stolicy Turkmenistanu – Aszchabadzie – będzie uczestniczyć w Kaspijskim Forum Ekonomicznym – podaje "Kommiersant". Po powrocie do Moskwy spotka się z prezydentem Indonezji Joko Widodo.

Putin spotkał się z Łukaszenką w Petersburgu

W sobotę Putin spotkał się w Petersburgu z Alaksandrem Łukaszenką. Rosyjski przywódca ogłosił, że przekaże Białorusi zestawy Iskander-M, które mogą stosować pociski balistyczne i manewrujące, "przy czym, zarówno konwencjonalne, jak i jądrowe" – relacjonowała rosyjska redakcja BBC News. 

Wśród poruszanych tematów znalazła się także m.in. kwestia lotów samolotów USA i NATO w pobliżu granicy z Rosją i Białorusią. Łukaszenka poprosił Putina o rozważenie możliwości "lustrzanej odpowiedzi" na działania Zachodu. 

Zły stan zdrowia Putina to wrzutka Kremla?

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie nasiliły się doniesienia o poważnych schorzeniach Putina. Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow stwierdził publicznie, że rosyjski przywódca zmaga się z kilkoma ciężkimi chorobami, a jedną z nich jest rak

– Za wrzutkami na temat złego stanu zdrowia Władimira Putina stoi Kreml, dla którego takie pogłoski są korzystne – stwierdził rosyjski politolog Iwan Preobrażeński, cytowany przez ukraiński portal NV.ua. – Myślę, że sam Kreml aktywnie podtrzymuje te plotki, nawet je wrzuca, a później zaczynają żyć swoim życiem. Tak jak na początku wrzucili nie wiadomo skąd wziętą kandydaturę (sekretarza Rady Bezpieczeństwa Rosji) Nikołaja Patruszewa, a teraz wrzucają, że Patruszew ma oponentów – dodał.

RadioZET.pl/PAP

C