Zamknij

Putin pod ostrzałem. Żądają użycia broni jądrowej. "Bez litości dla ofiar"

13.09.2022 12:40

"W Rosji coraz silniejsi są przeciwni Putinowi nacjonaliści" – napisał na portalu magazynu "Foreign Policy" rosyjski dziennikarz Aleksiej Kowalow. Antydemokratyczny i prowojenny ruch krytykuje Kreml za porażki w wojnie w Ukrainie i domaga się eskalacji konfliktu oraz całkowitego podbicia Ukrainy bez litości dla ofiar cywilnych.

Władimir Putin
fot. SERGEI BOBYLYOV/AFP/East News

Postawa tych środowisk wobec Władimira Putina waha się od całkowitego podporządkowania po krytykowanie jego rządów z prawicowych pozycji, ale wszystkie je łączy odrzucenie propagandowej narracji Kremla dotyczącej wojny w Ukrainie i ostra krytyka rosyjskiego kierownictwa wojskowego i politycznego "za powstrzymywanie pełnej mocy Rosji" – zaznaczył Kowalow.

Putin pod ostrzałem. Żądają użycia broni jądrowej

"Niebezpieczne są nie tylko żądania eskalacji wojny w Ukrainie, w tym powszechne żądania użycia broni jądrowej" – napisał dziennikarz blokowanego w Rosji, mającego siedzibę w Rydze niezależnego portalu Meduza.

"Ten rozdrobniony ruch upatruje przyczyn rosyjskich porażek w Ukrainie nie w doskonałej postawie ukraińskich żołnierzy, którzy bronią własnego kraju za pomocą nowoczesnej taktyki i zachodniej broni, ale w wewnętrznym wrogu w samej Rosji" – wyjaśnił Kowalow.

Dodał, że taka narracja niebezpiecznie przypomina powstałą po I wojnie światowej w Niemczech teorię spiskową o "ciosie w plecy", która tłumaczyła wojenną porażkę działaniem "nikczemnych wrogów wewnętrznych", w tym Żydów. "To z kolei stało się integralną częścią nazistowskiej propagandy, która doprowadziła ten ruch do władzy. Dlatego rosnąca siła rosyjskich ekstremistów źle wróży przyszłości powojennej i poputinowskiej Rosji" – stwierdził dziennikarz.

"Postulaty tego ruchu można sprowadzić do tego: chcą więcej zbrodni wojennych, Putin pod ostrzałem. Żądają użycia broni jądrowej, wyrzutów sumienia, nawet pozorów troski o ofiary cywilne, aż do całkowitego ujarzmienia Ukrainy i wymazania na zawsze samej idei ukraińskości" – napisał autor.

loader

RadioZET.pl/PAP