Zamknij

Putin podjął decyzję. Rosjanie mają zdobyć ten teren "za wszelką cenę"

25.05.2022 15:36

Władimir Putin podjął decyzję, że trzeba opanować obwód ługański za wszelką cenę. Na ten kierunek przerzucane są siły wroga spod Mariupola, Charkowa i z regionu donieckiego – przekazał szef lokalnych władz Serhij Hajdaj, cytowany przez agencję UNIAN.

Władimir Putin
fot. YURI KOCHETKOV/AFP/East News

Dla Władimira Putina zdobycie Siewierodoniecka – nieformalnej stolicy części obwodu ługańskiego kontrolowanej przez rząd w Kijowie – jest obecnie najważniejszym celem wojny na wschodzie Ukrainy. W poniedziałek szef regionalnych władz informował, że na kierunku ługańskim działa 25 rosyjskich grup batalionowych, czyli około 12,5 tys. żołnierzy.

Putin chce opanować Ługańszczyznę "za wszelką cenę"

Przed rosyjską agresją Siewierodonieck liczył ponad 100 tys. mieszkańców. Według ocen administracji regionu ługańskiego z początku maja w mieście pozostało obecnie około 15 tys. cywilów. – Putin podjął decyzję, że trzeba opanować Ługańszczyznę za wszelką cenę, dlatego na ten kierunek przerzucane są siły wroga – powiedział szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

– Najeźdźcy nie są odporni na kule ani nieśmiertelni, podobnie jak wszyscy inni ludzie. Niemniej, jest ich naprawdę bardzo dużo. Naszych żołnierzy wręcz szokuje to, że Rosjanie wychodzą dosłownie z każdej szczeliny, niczym karaluchy. Sądzę, że wszystko rozstrzygnie się w przyszłym tygodniu. Będzie to czas, który zdecyduje o losie obwodu ługańskiego – ocenił.

Gubernator przekazał, że Siewierodonieck jest ostrzeliwany przez rosyjskie wojska z samolotów, stanowisk artyleryjskich i wyrzutni rakietowych. – Wróg znalazł się tak blisko miasta, że może atakować nawet z moździerzy. Rosjanie niszczą Siewierodonieck konsekwentnie i przez okrągłą dobę. Sytuacja jest bardzo trudna, we wtorek trwały już walki na przedmieściach – dodał Hajdaj.

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

RadioZET.pl/PAP