Zamknij

Putin podpisał kontrowersyjny dekret. Chodzi o elektrownię atomową

05.10.2022 18:21

Prezydent Władimir Putin polecił przejęcie obiektów Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w okupowanej Ukrainie na własność Rosji – wynika z dekretu opublikowanego w środę przez Kreml. Do Kijowa w trybie pilnym udał się szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi. 

Putin podpisał dekret, wzywa do przejęcia zasobów Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
fot. AP/Associated Press/East News

Władimir Putin podpisał dekret, w którym wezwał do przejęcia zasobów Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, okupowanej przez Rosjan od marca 2022 roku. Kreml ujawnił pismo Putina w środę 5 października.

"Rząd Federacji Rosyjskiej powinien zapewnić przejęcie na własność federalną (Rosji, przyp.) obiektów jądrowych elektrowni zaporoskiej i innego mienia niezbędnego do realizacji jej działalności" – cytuje dekret Putina rosyjska agencja prasowa TASS.

Nowy dekret Putina. Chodzi o elektrownię atomową

Putin polecił rządowi Rosji także utworzenie federalnego przedsiębiorstwa stanowego "Zaporoże" w celu zapewnienia bezpieczeństwa jego obiektów. 30 września Putin ogłosił uroczystą aneksję czterech okupowanych obwodów Ukrainy, w tym ziem obwodu zaporoskiego, na których znajduje się największa elektrownia jądrowa w Europie.

Jeszcze przed nielegalną aneksją wojska Putina doprowadziły do kilku incydentów w okupowanej elektrowni atomowej, prowadząc m.in. celowe detonacje lub ostrzał w pobliżu reaktorów. 

Szef MAEA jedzie do Kijowa po dekrecie Putina

Po informacji o dekrecie Putina o przejęciu przez Rosję Zaporoskiej Elektrowni Atomowej szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi poinformował na Twitterze o pilnym wyjeździe do Kijowa. "Jestem w drodze do Kijowa na ważne spotkania. Potrzeba utworzenia strefy ochronnej wokół elektrowni jest pilniejsza niż kiedykolwiek" - napisał Grossi.

Tymczasem MAEA w oddzielnym komunikacie poinformowała, że ukraiński personel zarządzający elektrownią w Enerhodarze przygotowuje się do uruchomienia jednego z sześciu reaktorów, które obecnie są nieczynne.

loader

RadioZET.pl/Tass.ru/Nexta Twitter