Zamknij

Putin przyjął zaproszenie na szczyt G20. Może dojść do spotkania z Zełenskim

27.06.2022 20:30
Władimir Putin
fot. TASS Host Photo Agency/Associated Press/East News

Władimir Putin weźmie udział w szczycie G20 jesienią tego roku – poinformował doradca rosyjskiego prezydenta Jurij Uszakow. Oficjalne zaproszenie dla Putina wystosował prezydent Indonezji Joko Widodo. Na szczyt zaproszony został również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

Władimir Putin przyjął zaproszenie swojego indonezyjskiego odpowiednika Joko Widodo na szczyt G20, który odbędzie się na wyspie Bali w dniach 15-16 listopada 2022 roku – ogłosiły w poniedziałek władze na Kremlu. Obecnie nie jest jeszcze jasne, czy Putin pojawi się w Indonezji osobiście czy za pośrednictwem łącza wideo. 

Putin weźmie udział w szczycie G20

Na szczyt państw grupy G20 zaproszony został również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski – mimo że Ukraina nie jest członkiem grupy. "Rozmawiałem z prezydentem Indonezji Joko Widodo. Podziękowałem za poparcie ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej, a w szczególności za jasne stanowisko w ONZ. Omówiliśmy kwestie bezpieczeństwa żywnościowego. Doceniam zaproszenie na szczyt" – napisał na Twitterze. 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie udzielonym w niedzielę wieczorem w programie "heute-journal" dla niemieckiej telewizji publicznej ZDF opowiedziała się przeciwko bojkotowi jesiennego szczytu G20. – Jeśli prezydent Władimir Putin weźmie udział w szczycie G20 jesienią tego roku, to nie będzie żaden "business as usual" – mówiła von der Leyen przy okazji szczytu G7 w niemieckim Elmau.

– Ważne jest, aby powiedzieć mu prosto w twarz, co o nim myślimy i co sądzimy o tego rodzaju działaniach – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej i dodała, że G20 jest zbyt ważnym gremium, także dla krajów rozwijających się, by pozwolić Putinowi na "zepsucie go".

RadioZET.pl/Interfax/Politico

C