Zamknij

Putin rozważa użycie broni jądrowej. Ukraińska wiceminister ostrzega

27.04.2022 09:05
Władimir Putin
fot. PAP/EPA

Rosja od czasu rozpoczęcia inwazji wystrzeliła już ponad 1300 rakiet w kierunku Ukrainy – poinformowała ukraińska wiceminister obrony Hanna Malyar. Jak dodała, Rosja "rozważa szereg scenariuszy", w tym użycie broni chemicznej lub jądrowej.

Rosyjskie pociski były wystrzeliwane zarówno z baz lotniczych, morskich, jak i naziemnych. – W wyniku sankcji, które są teraz egzekwowane, Rosjanie nie będą mogli otrzymać podzespołów, więc przez jakiś czas będą mogli korzystać z tego, co kupili wcześniej – powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar. 

Rosja rozważa użycie broni chemicznej lub jądrowej

Według ukraińskiej polityk zasoby, które rosyjskie wojsko do tej pory zużyło, nie mogą być szybko uzupełnione. Zdaniem wiceminister proces ten będzie trwał latami. Jednocześnie Malyar zaznaczyła, że Putin "rozważa obecnie szereg scenariuszy" oprócz tradycyjnego użycia wojsk lądowych, ataku lotniczego lub rakietowego. Konkretnie chodzi o użycie broni chemicznej lub jądrowej.

Wiceszefowa resortu obrony podkreśliła wolę walki Ukrainy i odrzuciła możliwość kapitulacji. – Nikt nie zamierza się poddać – oświadczyła Malyar i dodała: "Dziś widzimy, że Ukraina może liczyć na pomoc świata zachodniego, a to wcześniej niż później bardzo poważnie zmieni scenariusz wojny".

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

RadioZET.pl/PAP

C