Zamknij

"Putin siedzi w bunkrze – dyryguje". Polski wywiad przechwycił rozmowę Rosjan

29.07.2022 11:07

Agencja Wywiadu przechwyciła kolejne rozmowy rosyjskich żołnierzy biorących udział w wojnie z Ukrainą. "Putin siedzi w bunkrze – dyryguje, ale nie ma pojęcia o tym, co faktycznie się dzieje", "Propaganda u nas działa",  "Specjalnie zaniżają dolara, żeby mniej płacić" – mówią Rosjanie.

Władimir Putin
fot. PAP/EPA

Kolejna rozmowa przechwycona przez Agencję Wywiadu pokazuje, co myślą żołnierze uczestniczący w napaści na Ukrainę i dowodzi, że Rosjanie mają świadomość rozdźwięku między faktami a kłamstwami Kremla – powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. – Podsłuchany rosyjski żołnierz mówi wprost: "Propaganda u nas działa" – dodał.

Polski wywiad przechwycił kolejną rozmowę rosyjskich żołnierzy

Z podsłuchanej wymiany zdań wynika, że rosyjskie Ministerstwo Obrony oszukuje ludzi wysyłanych na brutalną wojnę przeciwko Ukrainie. Coraz więcej wojskowych trafia na front bez podpisanych jakichkolwiek kontraktów. – Specjalnie zaniżają dolara, żeby mniej płacić – mówi podsłuchany przez polski wywiad Rosjanin. – Czy oni myślą, że żołnierze będą walczyć za 52 dolary za dobę? – stwierdza. – Kredytu nie spłacisz – dodaje.

Żaryn zaznaczył, że rozmowa dowodzi, iż pogarszają się nastroje wśród wysyłanych na wojnę Rosjan. Kreml ma również coraz większe trudności w pozyskiwaniu wojskowych. Żołnierz opowiada, że władze szukają chętnych do armii już nawet na imprezach miejskich dla dzieci.

– W czasie uroczystości dla dzieci ministerstwo rozstawiło namioty, żeby kontrakty podpisywać. [...] Dzieci mają podpisywać? – zastanawia się. – Nie zgłosiła się ani jedna osoba [...] pomyślałem sobie: "faktycznie zdumiewające" – ironizuje żołnierz, wyśmiewając pomysły resortu.

"Putin siedzi w bunkrze – dyryguje, ale nie ma pojęcia"

Z dialogu mężczyzn wynika, że Rosjanie widzą błędy swoich dowódców, którzy prowadzą zbrodniczą wojnę, nie licząc się nawet z rosyjskimi żołnierzami. – Dowódcy funkcjonują w innej rzeczywistości niż nasza – mówi podsłuchany. W jego ocenie sytuacja w Ukrainie dowodzi, że przywódcy Kremla żyją w bańce informacyjnej. Wyśmiewa przy tym Władimira Putina

– Putin siedzi w bunkrze – dyryguje, ale nie ma pojęcia o tym, co faktycznie się dzieje – mówi. Podsłuchani Rosjanie doceniają armię Ukrainy – mówią, że jest "ceniona w Europie" i dodają, że imponująca jest nie tylko liczebność wojska ukraińskiego. Jeden z mężczyzn przyznaje też w rozmowie, że sytuacja w Rosji zmierza w złą stronę. – Wszędzie jest kiepsko – ocenia. 

RadioZET.pl/PAP