Zamknij

Putin nie straci władzy? Zaskakujące ustalenia amerykańskiego wywiadu

20.05.2022 17:52
Władimir Putin
fot. Pool Sputnik Kremlin/Associated Press/East News

Rosjanie według badań opinii w większości popierają inwazję na Ukrainę. Przedstawiciele amerykańskiego wywiadu uważają, że nawet jeśli nastroje się zmienią, to nie znaczy, że Władimir Putin zdecyduje się zakończyć konflikt – donosi CNN. Amerykański wywiad ocenił również prawdopodobieństwo utraty władzy przez Putina.

Władimir Putin przeprowadził czystki w rosyjskich służbach i wojsku, gdy okazało się, że inwazja na Ukrainę nie poszła zgodnie z planem Kremla. Amerykański wywiad próbuje jednak się dowiedzieć, czy zagrożona jest pozycja samego prezydenta. 

CNN, powołując się na wiele źródeł zaznajomionych z najnowszymi informacjami wywiadowczymi, podaje, że Amerykanie mają wątpliwości, by wojna w Ukrainie mogła mieć wpływ na ewentualne odsunięcie Putina od władzy.

Amerykański wywiad: Putin raczej nie straci władzy z powodu wojny w Ukrainie

Według informacji wywiadowczych, na które powołuje się amerykańska stacja, Putin mocno ugruntował swoją władzę w trakcie ponad 20-letnich rządów. Analitycy z USA uważają również, że rosyjski prezydent uważnie obserwuje nawet drobne zmiany opinii publicznej w Rosji. Wskazują także, że tłumienie protestów i kontrola nad mediami pozwala Putinowi zapobiegać ewentualnemu buntowi Rosjan przeciw jego władzy. 

Zachodnie źródła wojskowe oraz amerykański wywiad podają, że Putin osobiście angażuje się w dowodzenie w wojnie. “Prezydent Rosji wtrąca się w podejmowanie decyzji na niskim szczeblu, pogarszając efektywność rosyjskiego wojska” - podał brytyjski The Times.

RadioZET.pl/CNN/The Times/Sky News

WOJNA W UKRAINIE - RELACJA NA ŻYWO:

C