Zamknij

Putin użyje broni jądrowej? Polacy zabrali głos

28.09.2022 08:49

Władimir Putin w orędziu wygłoszonym w państwowej telewizji ostrzegł, że Rosja może użyć broni jądrowej. Zaznaczył, że "zmuszona do ostateczności, użyje wszelkich dostępnych środków". Polacy wypowiedzieli się na temat tych gróźb w sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Władimir Putin
fot. Pool EPA/Associated Press/East News

Władimir Putin w orędziu wygłoszonym w państwowej telewizji ogłosił częściową mobilizację, a Zachodowi zagroził użyciem broni jądrowej – w przypadku „ataku na integralność terytorialną Rosji”. - Kraje zachodnie naciskają na Kijów, aby przeniósł działania wojenne na terytorium Rosji. Zachód stosuje szantaż nuklearny. Jeśli jej integralność terytorialna będzie zagrożona, Rosja użyje wszelkich dostępnych środków, to nie jest blef - oświadczył.

O groźby rosyjskiego dyktatora Wirtualna Polska zapytała Polaków. W sondażu United Surveys padło pytanie: "Władimir Putin jest gotów użyć broni atomowej w wojnie w Ukrainie?".

Sondaż. Putin użyje broni atomowej? Polacy komentują groźby Kremla

Większość osób twierdzi, że Putin jest w stanie wykorzystać broń jądrową. Odpowiedź "raczej tak" podało 23,5 proc. ankietowanych. 18,3 proc. respondentów wskazało odpowiedź "zdecydowanie tak". Podsumowując, zdaniem 41,8 proc. Polaków rosyjski przywódca jest gotowy użyć broni atomowej podczas wojny w Ukrainie.

Odmienne odpowiedzi wskazało ogółem 29,3 proc. pytanych o tę kwestię. 9,2 proc. uważa, że Putin "zdecydowanie nie jest" w stanie użyć takiej broni. 20,1 proc. ankietowanych podało z kolei odpowiedź "raczej nie". Aż 28,9 proc. osób nie ma zdania na ten temat i wybrało opcję: "nie wiem/trudno powiedzieć".

Były oficer CIA Robert Baer powiedział w rozmowie z CNN, że coraz bardziej prawdopodobne staje się użycie przez Putina taktycznej broni jądrowej. Baer, powołując się na swe kontakty z Rosjanami, dodał, że są oni przekonani, że przywódca Kremla zamierza uciec się do broni jądrowej. - Nie wiem, jak dobrze są zorientowani, ale ta groźba – a początkowo była to groźba – wraz z jego rosnącymi kłopotami zwiększa prawdopodobieństwo, że użyje broni jądrowej – przestrzegał były agent CIA.

Stany Zjednoczone ostrzegły Rosję, że użycie broni jądrowej będzie miało dla niej "katastrofalne skutki". Podobne ostrzeżenie wystosowały wobec Moskwy państwa NATO. “Financial Times”, powołując się na swoje źródła, podał, że odpowiedź ta prawdopodobnie nie będzie atomowa, jednak Rosja zostanie ukarana uderzeniem konwencjonalnym. 

loader

RadioZET.pl/Wirtualna Polska/PAP