Zamknij

"Putin wydał zarządzenie". SBU przechwyciła rozmowę rosyjskiego żołnierza

20.06.2022 18:00
Władimir Putin
fot. Pool Sputnik Kremlin/Associated Press/East News

Putin dał przyzwolenie na szabrownictwo. Pozwolił nam plądrować podczas działań wojennych – przyznał rosyjski żołnierz w rozmowie, którą przechwyciła ukraińska Służba Bezpieczeństwa. Jej fragment opublikowano w poniedziałek na Facebooku SBU.

Władimir Putin – według relacji rosyjskiego żołnierza – wydał zarządzenie w tej sprawie. – Szabrownictwo w Ukrainie nie jest karane – powiedział. Wojskowy opowiadał żonie o "trofeach" zdobywanych przez jego kolegów ze służby.

– Jeden z nich nakradł już telewizorów, pralek, zabrał nawet grill, no po prostu grabią wszystko – mówił. Jak przyznał, w cenie są też m.in. elementy ukraińskiego wyposażenia wojskowego, ponieważ "rosyjskie ubrania pozostawiają wiele do życzenia".

Wojna w Ukrainie. Putin zezwolił na szabrownictwo

– Siedzę w tych (ukraińskich – przyp.red.) butach wojskowych, one są lekkie jak buciki do treningu. A nasze ważą po dwa kilogramy każdy i poci się w nich stopa. W ukraińskich na odwrót. Są świetne, mają tkaninę oddychającą – relacjonował.

Doniesienia o szabrownictwie na masową skalę pojawiają się od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji w Ukrainie. 30 maja ukraiński minister rolnictwa Taras Wysocki poinformował, że najeźdźcy nielegalnie wyeksportowali z okupowanych terenów blisko 500 tys. ton zboża. Również pod koniec maja władze Mariupola potwierdziły, że wrogowie zamierzają wywieźć ze zniszczonego miasta nad Morzem Azowskim kilkadziesiąt tysięcy ton wyrobów metalowych.

RadioZET.pl/PAP

C