Zamknij

Putin wyjedzie z Rosji na dłużej? Niepokojący plan rosyjskiego dyktatora

Błażej Makarewicz
27.06.2022 15:40
Putin wyjedzie z Rosji na dłużej
fot. TASS Host Photo Agency /Associated Press /East News

Wszystko wskazuje na to, że Władimir Putin na dłużej opuści Rosję. Z nieoficjalnych informacji wynika, że rosyjski przywódca odwiedzi niebawem Grodno w Białorusi, aby spotkać się z Alaksandrem Łukaszenką. Wcześniej podawano, że Putin weźmie jedynie udział w wideokonferencji.

Władimir Putin w najbliższym czasie odwiedzi m.in. Tadżykistan i Turkmenistan. 29 czerwca Aszchabadzie odbędzie się VI Szczyt Kaspijski. W spotkaniu poza prezydentem Rosji mają wziąć udział także przedstawiciele Azerbejdżanu i Iranu oraz prezydent Kazachstanu Kasym-Żormat Tokajew.

Z kolei w stolicy Tadżykistanu Duszanbe, Putin ma spotkać się z prezydentem Emomalim Rahmonem - ważnym sojusznikiem Rosji.

Putin spotka się z Łukaszenką w Grodnie?

Pojawiają się także sprzeczne informacje dotyczące wizyty Putina w Białorusi. 20 czerwca premier Rosji Michaił Miszutin zapowiedział, że Putin przyjedzie do położonego około 20 km od polskiej granicy Grodna, aby wziąć udział w Forum Regionów Państwa Związkowego. Wydarzenie odbędzie się w dniach 30 czerwca-1 lipca. Plan ten miał jednak ulec zmianie.

25 czerwca Alaksandr Łukaszenka poinformował, że razem z Putinem weźmie udział w Forum Regionów Państwa Związkowego w Grodnie w formacie wideokonferencji.

Reuters informuje jednak, że w dniach 30 czerwca i 1 lipca Putin odwiedzi Grodno, aby spotkać się z Alaksandrem Łukaszenką. Taką wiadomość przekazała agencja RIA Novosti powołując się na Walentynę Matwijenko, przewodniczącą rosyjskiej wyższej izby parlamentu.

Ostatni raz poza granicami Rosji Władimir Putin przebywał w lutym. Udał się wówczas do Chin na inaugurację zimowych igrzysk olimpijskich. Podczas spotkania z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem ogłoszony został traktat "o przyjaźni bez ograniczeń".

RadioZET.pl/ Reuters/ RIA Novosti

C