Zamknij

"Putin żąda tego od dowódców". Minister o aktualnej strategii Putina

01.07.2022 15:23
Putin
fot. PAP/EPA

W związku z sankcjami gospodarczymi, nałożonymi na Kreml, siły rosyjskie zaczęły oszczędzać nowoczesne rakiety i ostrzeliwują Ukrainę przestarzałymi pociskami, których mają wciąż bardzo wiele - poinformował rzecznik prasowy ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat. Z kolei szef MSW Ukrainy Wadym Denysenko zdradził, jaka jest aktualna strategia wojenna Rosji, za którą odpowiada bezpośrednio Władimir Putin.

W ocenie Jurija Ihnata na początku wojny w Ukrainie, pod koniec lutego i w marcu, Rosjanie często wykorzystywali pociski manewrujące typu Ch-101 i Kalibr (SS-N-27 Sizzler w kodzie NATO) czy rakiety balistyczne krótkiego zasięgu Iskander (SS-26 Stone).

Później doszło jednak do zmiany rosyjskiej taktyki, co było związane m.in. z zatopieniem przez Ukraińców krążownika Moskwa w połowie kwietnia (co ograniczyło możliwości prowadzenia ostrzałów z akwenu Morza Czarnego - PAP) i kolejnymi pakietami zachodnich sankcji gospodarczych, uderzających w przemysł zbrojeniowy Kremla.

- Dlatego wydaje się oczywiste, że wydano rozkaz o oszczędzaniu tych pocisków i używaniu ich tylko na najważniejszych kierunkach - tam, gdzie jest to niezbędne - wyjaśnił rzecznik sił powietrznych w rozmowie z portalem nv.ua. W jego ocenie wykorzystywane obecnie przez wroga pociski sowieckiej produkcji, takie jak Ch-22 (AS-4 Kitchen) czy Ch-59 (AS-13), są "przestarzałe i bardzo mało precyzyjne".

"Putin żąda tego od dowódców". Minister o aktualnej strategii Putina

Przywódca Rosji Władimir Putin od kilku tygodni bezpośrednio kieruje działaniami wojennymi na Ukrainie, co skutkuje wzrostem liczby ostrzałów ze strony wroga. - Tak duża intensywność ataków może jednak potrwać maksymalnie miesiąc lub dwa - oświadczył natomiast doradca szefa ukraińskiego MSW Wadym Denysenko.

Putin żąda od swoich dowódców, by terytorium Ukrainy było ostrzeliwane w maksymalny możliwy sposób, z różnych kierunków i różnymi typami pocisków. To jest ich aktualna strategia - zarzucić Ukrainę wszystkim, czym się da

Wadym Denysenko

Jak dodał ukraiński minister, przeciwnik ma jednak coraz większe trudności z utrzymaniem tak dużej siły rażenia, o czym świadczy zamawianie przez Kreml uzbrojenia na Białorusi.

RadioZET.pl/PAP

C