Zamknij

Rada Europy: większe ryzyko złego traktowania przez polską policję

Redakcja
25.07.2018 11:42
Rada Europy: polska policja nadyżuwa siły wobec zatrzymanych
fot. AGENCJA SE/East News

Eksperci Rady Europy alarmują, że zatrzymani przez polską policję odczuwają znacznie większe ryzyko stosowania wobec nich tortur. W opublikowanym w środę raporcie wskazują na dużą liczbę przypadków nadużywania siły przez funkcjonariuszy. Powołują się również na przypadek śmierci Igora Stachowiaka.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

W 68-stronicowym dokumencie opracowanym przez Europejski Komitet do Spraw Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu (CPT) w Radzie Europy podkreślono, że większość badanych przez ekspertów zatrzymań dokonanych przez polską policję była zgodna z procedurami.

Zobacz także

Jednocześnie podkreślono sporą liczbę przypadków przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy, głównie przez zadawanie ciosów i kopanie.

„To prowadzi do wniosku, że osoby zatrzymane przez policję są narażone na poważne ryzyko złego potraktowania” – napisano w komunikacie prasowym.

Eksperci Rady Europy podczas swojej wizytacji w Polsce poznali historię m.in. 20-letniego Dominika B. Twierdził on, że na komendzie powiatowej w Sochaczewie był źle traktowany przez pięciu funkcjonariuszy.

Podczas gdy był skrępowany, policjanci mieli go kopać, bić pałką oraz zakładać worek plastikowy na głowę. Prawnik mężczyzny poinformował członków komitetu CPT, że złożył oficjalną skargę na traktowanie jego klienta.

W raporcie opisano również przypadek śmierci Igora Stachowiaka. Zmarł w maju 2016 r. po zatrzymaniu i przewiezieniu na komisariat policji Wrocław Stare Miasto. Według biegłych przyjął on toksyczne dawki narkotyku i był kilkakrotnie rażony przez policjantów prądem z tasera, co spowodowało niewydolność krążeniowo-oddechową.

Zobacz także

„W tym kontekście należy wyjaśnić wszystkim policjantom, że broń elektroniczna może być użyta tylko wtedy, gdy istnieje rzeczywiste i bezpośrednie zagrożenie życia lub ryzyko poważnych obrażeń” – napisano w raporcie.

Komitet w rekomendacjach wezwał polskie władze m.in. do poinformowania policjantów w całym kraju o bezprawności złego traktowania zatrzymanych i groźbie karania osób za nie odpowiedzialne.

W odpowiedzi na raport polski rząd napisał 19 czerwca, że przypadki opisane przez ekspertów CPT są „niewystarczająco uzasadnione”.

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD