Zamknij

Rada Europy wzywa Rosję do zwrotu wraku Tu-154M

Redakcja
12.10.2018 13:35
Rada Europy wzywa Rosję do zwrotu wraku Tu-154M
fot. Sputnik/EastNews

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło w piątek rezolucję, wzywającą Rosję do zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M, który w 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rezolucja stwierdza m.in., że na podstawie załącznika 13 Konwencji Chicagowskiej od państwa, w którym doszło do wypadku, wymaga się zwrotu wraku oraz innych materiałów dowodowych państwu, w którym statek powietrzny był zarejestrowany, po tym, jak badanie technicznych przyczyn katastrofy zostanie zakończone. A to stało się w styczniu 2011 r. (wraz z opublikowaniem raportu MAK – PAP) – podkreślono.

Zobacz także

„Ciągła odmowa zwrotu wraku i innych dowodów ze strony władz Rosji, stanowi nadużycie prawa, wzmogła też po stronie polskiej spekulacje, że Rosja ma coś do ukrycia” – czytamy w rezolucji.

Rezolucja zawiera wezwanie Federacji Rosyjskiej do: zwrotu wraku bez dalszej zwłoki w sposób, który zapobiegnie dalszej degradacji materiału dowodowego, odpowiednie zabezpieczenie wraku do tego czasu, oraz powstrzymanie się od działań mogących zostać uznanych za bezczeszczenie miejsca katastrofy. Nie padają jednak słowa o rozpadzie samolotu w powietrzu, co sugeruje na twiterze Antoni Macierewicz.

Zobacz także

Rezolucja została oparta na raporcie posła sprawozdawcy Pietera Omtzigta z Holandii, który opracował ją na podstawie opinii dwóch ekspertów prawa międzynarodowego – Timothy'ego Brymera z Wielkiej Brytanii i Pablo Mendesa de Leona z Hiszpanii. Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego wskazali oni, że w świetle konwencji chicagowskiej wrak powinien zostać zwrócony Polsce.

RadioZET.pl/PAP/BM