Zamknij

Radio Swoboda: Pod Mariupolem powiększyły się masowe groby

Maciej Walasek
12.05.2022 23:39
Mariupol
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Radio Swoboda poinformowało, że w Starym Krymie i Wynohradnem pod oblężonym przez Rosjan Mariupolem powiększyły się masowe groby. Ukraińscy dziennikarze dokonali analizy porównując zdjęcia satelitarne z kwietnia i maja.

"Zmiany widać na zdjęciach satelitarnych wsi Stary Krym i Wynohradne" - poinformował projekt śledczy Schemy ukraińskiej redakcji Radia Swoboda.

Jak podały Schemy, satelita Planet Labs najwięcej zmian dostrzegł w Starym Krymie na północny zachód od Mariupola, w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. "Na zdjęciu z 8 maja długość miejsca masowego pochówku przy miejscowym cmentarzu zwiększyła się z 200 do ponad 340 metrów w porównaniu ze zdjęciami z 24 kwietnia" – piszą Schemy.

Na fotografii z zeszłego tygodnia, a dokładniej z 8 maja widoczny jest również sprzęt, prawdopodobnie koparka. Powiększyła się także powierzchnia masowego grobu na cmentarzu pod Wynohradnem, które leży na wschód od Mariupola. Dziennikarze porównali zdjęcia z 21 kwietnia i z 6 maja.

Radio Swoboda: Powiększyły się masowe groby pod Mariupolem

9 maja rada miejska Mariupola opublikowała na Telegramie nagranie wideo z cmentarza w Wynohradnem, informując, że "okupanci nadal przywożą tam setki ciał zabitych przez ich armię mieszkańców miasta". Schemy przytaczają również wypowiedź mera miasta Wadyma Bojczenki, który twierdzi, że "Rosjanie próbują ukryć ślady swoich zbrodni, grzebią ciała w masowych grobach i używają mobilnych krematoriów". Strona ukraińska ocenia, że w mieście zginęło z rąk Rosjan ponad 20 tys. cywilów.

Bojczenko dodał, że Rosjanie uprzątnęli z ulic wiele ciał zabitych przed 9 maja, gdy Rosjanie obchodzili Dzień Zwycięstwa.

- 9 maja raszyści (Rosjanie) i ich zwolennicy urządzili w mieście sabat na krwi i kościach. Uprzątnęli kilka ulic i próbowali zrobić show. Ale wszyscy wiedzą, co naprawdę dzieje się w Mariupolu. To prawdziwe piekło – powiedział Bojczenko. Strona ukraińska informowała, że 9 maja prorosyjscy separatyści zorganizowali w części miasta "paradę zwycięstwa".

Ukraińscy dziennikarze zlokalizowali wcześniej trzy miejsca masowego pochówku pod Mariupolem. Oprócz Starego Krymu i Wynohradnego jeszcze jedno znajduje się w Manhuszu, ok. 20 km od Mariupola. Na zdjęciach satelitarnych tego miejsca nie widać zmian – podały Schemy.

RadioZET.pl/PAP

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

C