Zamknij

Rafał Ziemkiewicz wypuszczony przez brytyjskie służby. Został odesłany do Polski

02.10.2021 18:55
Rafał Ziemkiewicz
fot. Michal Wozniak/East News (ilustracyjne)

Rafał Ziemkiewicz został wypuszczony przez brytyjskie służby. Prawicowy publicysta został zatrzymany po tym, jak wylądował samolotem na terenie Wielkiej Brytanii. Ziemkiewicz otrzymał nakaz natychmiastowego powrotu do Polski.

Rafał Ziemkiewicz oczekuje na samolot do Warszawy - podał w sobotę rzecznik resortu dyplomacji Łukasz Jasina. Wiadomość o zwolnieniu Rafała Ziemkiewicza, zatrzymanego wcześniej przez brytyjskie służby na lotnisku w Londynie, podał w sobotnie popołudnie serwis DoRzeczy.pl. Prawicowy publicysta musi natychmiast wrócić do Polski.

Ziemkiewicz został zatrzymany na lotnisku Heathrow przy przejściu granicznym. Publicysta wraz z żoną towarzyszył córce, która miała rozpocząć naukę w Oxfordzie.

Rafał Ziemkiewicz wypuszczony przez brytyjskie służby. Trzymano go na lotnisku

Według serwisu DoRzeczy.pl publicyście odebrano leki, które miał przy sobie, przez kilka godzin trzymano na lotnisku, a następnie zaprowadzono do pokoju przesłuchań, gdzie pobrano odciski palców i wykonano jego zdjęcia.

Ambasada RP w Londynie w rozmowie z PAP potwierdziła, że doszło do zatrzymania Ziemkiewicza. Konsulowie byli w kontakcie z żoną i córką Ziemkiewicza, które zostały przepuszczone przez miejscową straż graniczną.

Już w 2018 r. Rupa Huq, brytyjska parlamentarzystka z Partii Pracy, apelowała do władz Wielkiej Brytanii o niewpuszczanie do kraju Ziemkiewicza. Chodziło o spotkania autorskie publicysty zapowiedziane przez organizację Polska Niepodległa. Zdaniem Huq Ziemkiewicz wyrażał antysemickie i ksenofobiczne wypowiedzi. 

RadioZET.pl/DoRzeczy.pl/PAP/Polityka.pl