Zamknij

Rafi Eitan nie żyje. To on dowodził akcją uprowadzenia Adolfa Eichmanna

Dominik Gołdyn
23.03.2019 22:07
Rafi Eitan nie żyje
fot. GALI TIBBON/AFP/East News

Rafi Eitan nie żyje. Były oficer izraelskich służb, który w 1960 roku dowodził grupą agentów izraelskich tajnych służb w ich akcji uprowadzenia z Argentyny do Izraela jednego z głównych organizatorów nazistowskiej zagłady Żydów Adolfa Eichmanna, zmarł w sobotę w wieku 92 lat.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nie żyje Rafi Eitan - dowódca akcji uprowadzenia Eichmanna z Argentyny. O jego zgonie poinformował szpital w Tel Awiwie, gdzie Eitan ostatnio przebywał.

Rafi Eitan nie żyje. Kim był? Czego dokonał? 

Rafi Eitan w 1960 był szefem akcji Mosadu, w wyniku której schwytany został nazistowski zbrodniarz, Adolf Eichmann. Pełnił także stanowisko doradcy ds. terroryzmu premiera Menachema Begina, w latach 1985–1993 był prezesem firmy państwowej Israel Chemicals Ltd., która znacząco się rozwinęła pod jego kierownictwem. Po 1993 został biznesmenem, inwestującym m.in. na Kubie. W 2006 przyjął propozycję objęcia przywództwa i pierwszego miejsca na liście wyborczej Gil.

Zobacz także

Izraelski trybunał skazał Eichmanna na karę śmierci, wyrok wykonano przez powieszenie w 1962 roku. Jego uprowadzenie spowodowało poważny konflikt dyplomatyczny między Argentyną a Izraelem.

Jak ujawnił Eitan w 2010 roku w wywiadzie dla brazylijskiej gazety "Folha de Sao Paulo", od roku 1962 izraelskie służby wiedziały, że w Brazylii ukrywa się niemiecki lekarz Josef Mengele, który przeprowadzał zbrodnicze eksperymenty pseudomedyczne na więźniach niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Rząd Izraela wstrzymał jednak przygotowania do jego porwania, a w 1979 roku Mengele utonął podczas kąpieli w morzu.

RadioZET.pl/PAP/DG