Zamknij

Rakiety spadły na Odessę. Nie żyje niemowlę. "Pierwszą Wielkanoc miało obchodzić z rodzicami"

23.04.2022 16:59

Co najmniej sześć osób zginęło, a 18 zostało rannych w sobotę w rosyjskim ostrzale rakietowym Odessy na południu Ukrainy. Andrij Jermak, szef biura ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego poinformował, że wśród zabitych jest trzymiesięczne niemowlę.

atak na Odessę
fot. Telegram/OurOdessa/Twitter.com/UkraineNewsLive

"Odessa. Pięciu zabitych i 18 rannych ukraińskich obywateli. To tylko ci, których znaleziono. I najpewniej, będzie więcej..." - napisał wcześniej szef biura ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w serwisie Telegram. Wśród zabitych jest trzymiesięczne niemowlę. "Dziecko, które miało swoją pierwszą Wielkanoc obchodzić z rodzicami. Niczego świętego. Absolutnie. Zło będzie ukarane" - dodał.

Służby ratunkowe podały, że liczba ofiar wzrosła do 6. Jeden z pocisków uderzył w 15-piętrowy budynek mieszkalny, wywołując pożar. Ewakuowano 86 mieszkańców budynku. Prace na miejscu trwają.

Dwie osoby uratowano spod gruzów. Doradca szefa MSW Anton Heraszczenko pokazał nagrania, na których widać, jak ratownicy przeczesują teren zbombardowanych bloków mimo groźby kolejnych ostrzałów. 

Atak rakietowy na Odessę. "Zagrożenie nie minęło"

Wcześniej o ataku poinformowało Ukraińskie Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych "Południe". Według agencji Reutera dwie rakiety trafiły w obiekt wojskowy, a kolejne dwie w budynki mieszkalne.

"W mieście aktywna jest obrona przeciwlotnicza. Zagrożenie nie minęło, mieszkańcy są proszeni o pozostanie w schronach. Władze zwracają się też z prośbą, by nie publikować filmów ani zdjęć ostrzałów" - podano na stronie internetowej Ukraińskiej Prawdy.

"Jedynym celem rosyjskiego ataku rakietowego na Odessę jest terror. Rosja powinna zostać uznana za państwo sponsorujące działalność terrorystyczną i traktowana adekwatnie. Żadnych interesów, kontraktów, projektów kulturalnych. Potrzebujemy zbudować mur pomiędzy cywilizowanym światem i barbarzyńcami, atakującymi miasta przy użyciu rakiet" - napisał na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

RadioZET.pl/PAP/Telegram

WOJNA W UKRAINIE - RELACJA NA ŻYWO: