Zamknij

Policjanci zastrzelili 27-latka. Stawiał opór podczas próby aresztowania

15.06.2020 15:33
Rayshar Brooks - kolejny Afroamerykanin zabity przez policję. W Atlancie wybuchły protesty
fot. PAP/EPA/GEORGIA BUREAU OF INVESTIGATION / HANDOUT

Masowe protesty i dymisja szefowej policji – wszystko po zabiciu przez policjanta kolejnego Afroamerykanina. Ofiara to Rayshard Brooks. 27-latek został postrzelony w plecy przez funkcjonariusza z Atlanty. W mieście wybuchły protesty.

Rayshard Brooks to kolejny Afroamerykanin zastrzelony przez amerykańską policję. Ze względu na niedawne wydarzenia w Minneapolis, śmierć George'a Floyda i gwałtowne protesty, które objęły całe USA, zabójstwo 27-latka przez policjanta jest traktowane bardzo poważnie.

Co wydarzyło się w Atlancie? Według oficjalnych doniesień 12 czerwca 27-letni Brooks zasnął w samochodzie na podjeździe drive-in restauracji Wendy's. Jej pracownicy wezwali policję, bo auto blokowało innych klientów. "Mężczyzna był pod wpływem alkoholu i stawiał opór, gdy policja chciała go aresztować" - podało w raporcie biuro śledcze stanu Georgia.

Materiał z monitoringu pokazuje, że "podczas szarpaniny z funkcjonariuszami Brooks wyrwał jednemu z nich paralizator i uciekł" - napisano w raporcie. "Policjanci pobiegli za Brooksem, podczas pościgu Brooks odwrócił się i skierował paralizator w stronę policjanta. Funkcjonariusz użył swojej broni, trafiając w Brooksa" – czytamy dalej w dokumencie. 27-latek został przetransportowany do szpitala i przeszedł operację, ale lekarzom nie udało się go uratować. Brooks osierocił trzy córki.

Burmistrz Atlanty Keisha Lance Bottoms powiedziała, że policjant, który śmiertelnie ranił zatrzymanego, powinien zostać zwolniony ze służby. Jak podaje stacja ABC News, funkcjonariusz zidentyfikowany jako Garrett Rolfe, został zwolniony, a drugi policjant biorący udział w interwencji - zawieszony. 

mid-epa08485835
fot. PAP/EPA/STEWART TRIAL ATTORNEYS HANDOUT

Burmistrz Atlanty ogłosiła już rezygnację Eriki Shields, od ponad 20 lat kierującej policją w Atlancie. "Ze względu na jej pragnienie, by Atlanta była wzorem tego, że w całym kraju należy przeprowadzić znaczącą reformę policji, Shields złożyła natychmiastową rezygnację z funkcji szefa policji" - powiedziała burmistrz.

Mimo to w Atlancie wybuchły protesty. W weekend demonstranci m.in. zablokowali autostradę i podpalili restaurację sieci Wendy's, w pobliżu której 27-letni został postrzelony przez policję.

RadioZET.pl/ABC/PAP/CNN