Zamknij

Rekordowo wysoki mandat w Finlandii. 63 tys. euro za przekroczenie prędkości o 21 km/h

Redakcja
11.06.2018 23:38
Mandat Finlandia
fot. Archiwum RadioZET.pl + Twitter

Fiński kierowca przekroczył na Wyspach Alandzkich dozwoloną prędkość o 21 km na godzinę. Wysokość mandatu to 63 tys. euro (269 tys. złotych), ponieważ w tym kraju kary są przyznawane proporcjonalnie do dochodów.

Policjanci zatrzymali luksusową limuzynę na drodze, wskazując, że jej kierowca jechał o 21 km na godzinę za szybko na „pięćdziesiątce”. – Radar wskazał, że mój samochód jechał 71 kilometrów na godzinę – powiedział Anders Wikloef lokalnemu dziennikowi „Alandstidningen”, którego notabene jest właścicielem.

Mandaty w Finlandii

Mandaty za przekroczenie prędkości do 20 kilometrów na godzinę wynoszą w Finlandii 70-155 euro. Kara za przekroczenie prędkości powyżej 20 km/h obliczana jest natomiast proporcjonalnie do dochodów kierowcy. – W moim przypadku mandat wyliczono na 63 240 euro, ponieważ moje miesięczne dochody netto – jak przedstawił to policji urząd skarbowy – to 416 463 euro – mówił fiński milioner.

Rekordowy mandat

Fin wyraźnie nie był zadowolony z kary, jaką mu przyznano. – Można powiedzieć, że na biednego nie trafiło, ale wolałbym przeznaczyć te pieniądze na przedszkola, dom dziecka lub inne charytatywne cele, a tak idą do budżetu państwa, a później nie wiadomo gdzie – mówił w rozmowie ze swoim dziennikiem.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz