Zamknij

Relikwia św. Mikołaja opuściła Bari. Została wysłana do Rosji

Redakcja
21.05.2017 15:31
Relikwia św. Mikołaja opuściła Bari. Została wysłana do Rosji
fot. Domena publiczna

Po raz pierwszy od 930 lat miasto Bari we włoskiej Apulii opuściła w niedzielę relikwia św. Mikołaja, biskupa Miry. Relikwia, fragment żebra świętego, będzie do 28 lipca wystawiona w Rosji.

Nastąpiło to na mocy umowy między papieżem Franciszkiem i zwierzchnikiem rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyrylem. Relikwie św. Mikołaja – czczonego zarówno przez katolików, jak i prawosławnych - przechowywane są w Bari od 1087 roku, kiedy to z terenów Turcji przywieźli je miejscowi marynarze.

Zobacz także

Niedzielna ceremonia pożegnania relikwii odbyła się w krypcie bazyliki, a uczestniczyły w niej setki katolików i prawosławnych. W uroczystości udział wziął metropolita wołokołamski Hilarion z  Patriarchatu Moskiewskiego, odpowiedzialny za jego kontakty zagraniczne. Relikwiarz przekazał mu przeor bazyliki, ojciec Ciro Capotosto. Obecni byli przedstawiciele lokalnych władz z przewodniczącym regionu Apulia Michele Emiliano z centrolewicowej Partii Demokratycznej, który jest również w delegacji, jaka udała się z tej okazji do Moskwy.

Zobacz także

“Jego Świątobliwość Franciszek bardzo pragnął tego gestu przyjaźni i miłości wobec Patriarchatu w Moskwie, wyraźnie pomocnego w trudnym procesie, jaki podejmuje papież i patriarcha Cyryl na rzecz ponownego zjednoczenia kościołów prawosławnego i katolickiego, by przezwyciężyć schizmę wschodnią” - oświadczył Emiliano. „To proces - dodał- który potrzebuje także obecności świętego Mikołaja”.

RadioZET.pl/PAP/MAAL