Zamknij

USA nakładają kolejne sankcje na Rosję

Redakcja
21.08.2018 18:07
USA nakładają kolejne sankcje na Rosję
fot. Shutterstock

Resort finansów USA nakłada nowe sankcje na Rosję w związku z jej działalnością cybernetyczną oraz "związaną z Koreą Północną". Restrykcje obejmą dwoje Rosjan oraz trzy firmy rosyjskie i jedną słowacką - poinformowało ministerstwo w komunikacie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Sankcje związane z działalnością cybernetyczną zostały nałożone na firmę Vela-Marine z Petersburga i słowacką firmę Lacno S.R.O.

Zobacz także

Waszyngton poinformował, że firma ta współpracowała z rosyjskimi służbami wywiadowczymi i wojskiem oraz zajmowała się "śledzeniem podmorskich kabli komunikacyjnych, przez które przepływa znaczna część światowych danych telekomunikacyjnych".

Divetechnoservice dostarcza rosyjskim agencjom rządowym różnego rodzaju sprzęt podwodny i systemy służące do nurkowania, w tym łódź podwodną.

Lacno i Vela-Marine zostały ukarane za "próbę działania w imieniu lub na polecenie Divetechnoservice". Ponadto, Vela-Marine miała pomagać tej spółce obchodzić amerykańskie sankcje, a słowacka firma miała udzielać jej materialnej i finansowej pomocy oraz wsparcia technologicznego.

Dwoje Rosjan wymienionych w komunikacie na stronach ministerstwa finansów USA to Anton Nagibin i Marina Carewa - pracownicy Divetechnoservice. Waszyngton nałożył na nich restrykcje w postaci zamrożenia ich aktywów za "próbę udzielenia swemu pracodawcy pomocy w obchodzeniu wcześniejszych amerykańskich sankcji.

Napięte relacje Waszyngton - Moskwa 

Kilkanaście dni temu rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert poinformowała, że USA nałożą nowe sankcje na Rosję w związku z wykazaniem, iż Moskwa użyła środka paralityczno-drgawkowego przeciwko byłemu rosyjskiemu agentowi Siergiejowi Skripalowi i jego córce w Wielkiej Brytanii. 

Tłumaczono wówczas, że jeśli Moskwa nie przedstawi zapewnień, że nie użyje broni chemicznej w przyszłości, i nie zgodzi się na inspekcje ONZ, to w trzy miesiące później wprowadzona zostanie druga transza sankcji. Według NBC mogą one oznaczać "obniżenie rangi stosunków dyplomatycznych, zawieszenie lotów Aerofłotu do USA oraz obniżenie prawie całego eksportu i importu".

RadioZet.pl/PAP/bm