Zamknij

Separatyści oskarżają Kijów o kolejny ostrzał. Ukraina: obserwujemy stałe prowokacje

18.02.2022 10:42

Wspierani przez Rosję separatyści na wschodzie oskarżyli Kijów o przeprowadzenie w piątek nad ranem ostrzału artyleryjskiego - informuje Reuters. Ukraina zaprzecza. - Nie obserwujemy pełnowymiarowej operacji rosyjskiej, ale są prowokacje, które mają sprawić, aby nasze siły odpowiedziały ogniem - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. Ukraińska armia zapewnia, że nie planuje żadnych działań ofensywnych.

Ukraiński żołnierz w Doniecku
fot. AP/Associated Press/East News

Separatyści samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej poinformowali o dwóch przypadkach ostrzału moździerzowego. Z kolei, jak podaje Interfax, samozwańcza Doniecka Republika Ludowa przekazała, że około 5.30 przeprowadzono ostrzał w kierunku wsi Petrowskie.

Reuters: separatyści oskarżają Ukrainę o kolejny ostrzał

Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w piątek rano, że minionej doby wspierani przez Rosję separatyści 60 razy naruszyli rozejm, w tym 43 razy z wykorzystaniem uzbrojenia zabronionego przez porozumienia mińskie. Od początku bieżącej doby przeciwnik naruszył zawieszenie broni sześciokrotnie - dodano.

W czwartek Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o ataku wspieranych przez Rosję separatystów w Donbasie na budynek przedszkola w miejscowości Stanica Ługańska. Pocisk artyleryjski przebił ścianę i zniszczył jedną z sal zabaw dla dzieci. Ranne zostały dwie osoby.

- Nie widzimy pełnowymiarowej operacji przeciwko naszemu krajowi, ale obserwujemy stałe prowokacje ze strony Rosji - podkreślił Daniłow w jednym z programów telewizyjnych. Zaznaczył, że w czwartek doszło do "zmasowanej" prowokacji. - Jaki jest tego cel? Byśmy zaczęli w sposób wojskowy potężnie odpowiadać. By nas oskarżyć o to, że mamy związek z tym, co chcieliby, aby rozwinęło się na naszym terytorium - powiedział. Nie możemy jednak poddawać się żadnym prowokacjom - zaznaczył Daniłow.

"Nasze działania mają charakter wyłącznie obronny"

Naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny zapewnił w czwartek, że ukraińskie siły nie planują żadnych ofensywnych operacji ani ostrzałów cywilów. - Nasze działania mają charakter wyłącznie obronny - podkreślił. Przekazał, że według napływających informacji w niektórych miejscowościach w kontrolowanej przez separatystów części Donbasu, w tym w Doniecku, planowana jest ewakuacja cywilów w związku z możliwym zaostrzeniem sytuacji.

- Wszelkie szkody, które mogą być zadane ludziom czy obiektom infrastruktury na tymczasowo okupowanych terytoriach, są prowokacją - dodał. - Odpowiedzialność za sytuację na tymczasowo okupowanych terytoriach ponosi państwo-okupant, Federacja Rosyjska - oświadczył dowódca.

loader

RadioZET.pl/PAP/Reuters