Zamknij

USA ogłoszą zawieszenie układu INF - informuje Reuters

Redakcja
31.01.2019 22:43
USA ogłoszą zawieszenie układu INF - informuje Reuters
fot. Shutterstock

Stany Zjednoczone ogłoszą zawieszenie układu INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu. Układ obowiązuje między USA a Rosją. Informacje o zawieszeniu przestrzegania zapisów INF podał nieoficjalnie Reuters, powołując się na czterech przedstawicieli amerykańskich władz.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Informatorzy Reutera zastrzegli sobie anonimowość. Według nich ta deklaracja inicjuje sześciomiesięczny okres, po którym USA mogłyby się całkowicie wycofać z układu zawartego w 1987 roku z ówczesnym Związkiem Radzieckim.

Zobacz także

INF zakazuje sygnatariuszom posiadania lądowych pocisków balistycznych i manewrujących o zasięgu od 500 do 5,5 tys. kilometrów.

Waszyngton twierdzi, że wbrew traktatowi INF Rosja weszła w posiadanie nowych, bazujących na lądzie, pocisków manewrujących dalekiego zasięgu.

W październiku ub. r. także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg skrytykował Rosję za nowy system rakietowy, podkreślając, że prawdopodobne narusza on układ INF.

Zobacz także

Z kolei w grudniu podczas dorocznej konferencji prasowej  Władimir Putin stwierdził, że „nie należy nie doceniać zagrożenia wojną nuklearną”. Dodał, że trudno przewidzieć konsekwencje wycofania się USA z układu rozbrojeniowego INF. 

Czym jest układ INF?

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM) podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow, 8 grudnia 1987 roku w Waszyngtonie. Układ przewiduje likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania. 

RadioZET.pl/PAP/JŚ