Zamknij

Robbie Coltrane nie żyje. Grał m.in. Hagrida w filmach o Harrym Potterze

14.10.2022 19:08

Aktor Robbie Coltrane, który grał Hagrida w filmach o Harrym Potterze, zmarł w wieku 72 lat - podała stacja BBC.

Aktor Robbie Coltrane nie żyje
fot. AFP/EAST NEWS/CARL COURT

Robbie Coltrane urodził się w Rutherglen w środkowej Szkocji w 1950 roku. Był znanym brytyjskim aktorem. Występował w filmach o Harrym Potterze, a także m.in. w dwóch produkcjach serii o Jamesie Bondzie. W "GoldenEye" i "Świat to za mało" zagrał byłego oficera KGB Walentina Żukowskiego.

W oświadczeniu jego agentka Belinda Wright potwierdziła, że aktor zmarł w szpitalu niedaleko Falkirk w Szkocji. Opisała Coltrane'a jako „unikalny talent”, dodając, że jego rola Hagrida „przynosiła radość dzieciom i dorosłym na całym świecie”.

Robbie Coltrane nie żyje. Grał m.in. Hagrida w Harrym Potterze

Aktor i prezenter Stephen Fry, który tworzył z Coltranem program telewizyjny "Alfresco", oddał hołd zmarłemu pisząc, że miał "głębię, siłę i talent" oraz "był na tyle zabawny, że doprowadzał do czkawki ze śmiechu".

Premier Szkocji Nicola Sturgeon określiła śmierć Coltrane'a jako „bardzo smutną wiadomość”. - Jako aktor miał taką głębię: odnajdywał się zarówno w genialnej komedii, jak i w ambitnym dramacie. Myślę, że moją ulubioną ze wszystkich jego ról był Fitz w "Crakerze" - stwierdziła.

Coltrane ukończył prestiżową Glasgow School of Art. Zagrał w kilkudziesięciu filmach i wielu serialach. W 1988 roku otrzymał nominację do Nagrody BAFTA dla najlepszego aktora za rolę Danny'ego McGlone'a w serialu "Tutti Frutti". Zyskał rozgłos i zdobył m.in. trzy nagrody BAFTA za rolę pijaka i psychologa kryminalnego, dr Eddiego „Fitza” Fitzgeralda, w serialu ITV „Cracker”, który był emitowany w latach 1993-2006.

RadioZET.pl