Zamknij

"Robią to za jedzenie". Tak armia rosyjska wykorzystuje cywilów w Mariupolu

18.04.2022 06:51
Mariupol
fot. ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

Rozległy teren i zabudowania huty Azovstal w Mariupolu to główny ośrodek oporu obrońców miasta przed nacierającymi wojskami rosyjskimi. Na terenie huty znalazła też schronienie duża liczba cywilów - powiedział szef policji Mariupola Mychaijło Werszynin, cytowany przez agencję Ukrinform.

Trwa 54. dzień wojny na Ukrainie. Rosja bombarduje wschodnie i południowe rejony kraju. Od poniedziałku okupant planuje zamknąć Mariupol i przeprowadzić "filtrację" mężczyzn. - Na terenie Azovstalu jest wielu cywilów - kobiety, dzieci, osoby starsze. Ci ludzie schronili się przed ostrzałem w magazynach huty, bowiem nie ufają rosyjskim najeźdźcom po tym, co widzieli na mieście - powiedział szef policji Mariupola Mychaijło Werszynin w wypowiedzi zamieszczonej na YouTube.

Rosjanie wykorzystują ludność cywilną Mariupola

Jak poinformował, Rosjanie wykorzystują ludność cywilną Mariupola, która pozostała jeszcze w mieście, około 100 tys. osób, do uprzątania gruzów i zbierania ciał poległych. - Ludzie "pracują", aby zdobyć jedzenie, głównie przy masowych grobach. Tak armia rosyjska zaciera dowody swoich zbrodni – mówił Werszynin. W niedzielę obrońcy Mariupola odrzucili ultimatum wystosowane przez Rosjan: poddanie się w zamian za darowanie życia.

Zdaniem agencji Associated Press ewentualny upadek Mariupola, bezlitośnie obleganego i ostrzeliwanego od 7 tygodni, byłby największym dotychczasowym sukcesem Moskwy w tej wojnie i umożliwiłby skierowanie znacznych sił do Donbasu, gdzie - jak się ocenia - Rosjanie szykują się do ofensywy na wielką skalę.

Opanowanie Mariupola, praktycznie już całkowicie zrujnowanego, umożliwiłoby ponadto Rosjanom - zaznacza AP - utworzenie lądowego korytarza do anektowanego w 2014 r. Krymu. Ukraina utraciłaby też ważny port i ośrodek przemysłowy. Obrońcy miasta stawiają jednak wciąż bohaterski opór.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo

C