Zamknij

75 rocznica D-Day. Weteran walk z USA... skoczył ze spadochronem. "Składam hołd tym, którzy nie wrócili" [WIDEO]

06.06.2019 19:26
75 rocznica D-Day. Weteran walk z USA... skoczył ze spadochronem. "Składam hołd tym, którzy nie wrócili"  [WIDEO]
fot. LUDOVIC MARIN/AFP/East News

97-letni Tom Rice, weteran walk z czasów II wojny światowej w wyjątkowy sposób uczcił dziś 75 rocznicę lądowania wojsk aliantów w Normandii. Dzisiejszym skokiem ze spadochronem oddał hołd kolegom, którzy zginęli przy wyzwalaniu Europy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebook

Weteran D-Day, czyli największej operacji desantowej w dziejach, 75 lat temu wylądował za niemieckimi liniami frontu w Normandii. Dziś powtórzył swój wyczyn, starając się maksymalnie odzwierciedlić tamte chwile. Zgadzało się niemal wszystko – samolot C-47 Douglas, pokonanie tej samej trasy, wyskok w tym samym miejscu.

Weteranowi pomagał młody pilot. Bez wojennego stresu Rice poczuł się dziś jak młody Bóg. Po wylądowaniu powiedział, że czuł się „świetnie”.

- Piękny skok, piękny lot, wszystko było doskonałe - mówił mężczyzna. 

Zobacz także

Jak wspominał pochodzący z Kalifornii mężczyzna, dzisiejszym skokiem oddał hołd kolegom, którzy nie przeżyli lądowania w Normandii.

- Składam hołd tym, którzy nie wrócili, zostali ranni. To oni są bohaterami – powiedział 97-letni Tom Rice, w rozmowie z CNN.

Rice był jednym z 18 tysięcy spadochroniarzy, których 6 czerwca 1944 roku zrzucono w Normandii, na tyłach wojsk niemieckich. Mieli nie dopuścić do nadejścia niemieckich posiłków do walk na plażach okupowanej Francji.

Byliśmy pod ostrzałem. Pomyślałem: "skaczmy do diabła". Myśl o tym, co mamy zrobić i jak to zrobimy, przemknęła szybko przez moją głowę

97-letni Tom Rice, w rozmowie z CNN

Po lądowaniu był wielokrotnie rannym w walkach z Niemcami.

RadioZET.pl/TVN/CNN