Zamknij

76 lat temu nastąpił przełom w II wojnie światowej. Japończycy zaatakowali Perl Harbor

Redakcja
07.12.2017 08:21
76 lat temu nastąpił przełom w II wojnie światowej. Japończycy zaatakowali Perl Harbor
fot. Wikimedia Commons

76 lat temu miał miejsce japoński atak na amerykańską bazę morską Pearl Harbor na Hawajach. W odpowiedzi na agresję Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Japonii i rozpoczęły działania zbrojne na Pacyfiku.

Atak został przeprowadzony 7 grudnia 1941 roku. Japończycy przeprowadzili zwycięski szturm na amerykańskie bazy floty i lotnictwa w Perl Harbor na Hawajach.

Atak na najważniejszą bazę amerykańskiej Floty Pacyfiku oraz kilka baz armii amerykańskiej wciągnął Stany Zjednoczone do II wojny światowej i rozpoczął działania wojenne na obszarze Pacyfiku. Precyzyjnie zaplanowana i ćwiczona przez wiele miesięcy japońska operacja lotnicza została przeprowadzona za pomocą 353 samolotów bombowych, torpedowych oraz myśliwskich.

Przeprowadzając atak bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny japońska marynarka wojenna osiągnęła taktyczne zaskoczenie zadając duży cios amerykańskim zasobom militarnym na Pacyfiku. W dwugodzinnym ataku zatopionych lub ciężko uszkodzonych zostało pięć pancerników, na lotniskach zaś na wyspie Oʻahu zniszczonych lub ciężko uszkodzonych zostało 328 amerykańskich samolotów.

Mimo zadania amerykańskiej flocie ciężkich strat, japońskie dowództwo nie osiągnęło swoich głównych celów ataku, którymi było w pierwszym rzędzie zniszczenie amerykańskich lotniskowców oraz uniemożliwienie Stanom Zjednoczonym przeciwdziałania japońskiej ofensywie na obszarze Azji południowo-wschodniej przez okres co najmniej sześciu miesięcy. Rozpoczęło jednak amerykańskie działania zmierzające do zapewnienia Stanom Zjednoczonym obiecanego po ataku przez prezydenta Roosevelta "absolutnego zwycięstwa" oraz w konsekwencji utratę przez Japonię większości zdobyczy terytorialnych na terenie Azji oraz obszarze Pacyfiku.

RadioZET.pl/Wiki/maal