Zamknij

Rok 2017 pod znakiem anomalii pogodowych? Meteorolodzy ostrzegają

Redakcja
25.03.2017 10:25
pogoda
fot. Pixabay

Światowa Organizacja Meteorologiczna twierdzi, że w 2017 roku czekają nas ekstremalne zjawiska pogodowe. Rekordowe temperatury w ubiegłym roku przyczyniły się do zwiększenia poziomu oceanów i stężenia dwutlenku węgla w atmosferze. Eksperci ostrzegają, że to dopiero początek!

Badania naukowców wykazują, że temperatura w dzisiejszych oceanach osiągnęła wartości spotykane dotychczas w okresie najgorętszego czasu między zlodowaceniami. Jest ona zatem rekordowa w ciągu ostatnich 800 tysięcy lat. Czy mamy do czynienia z niepokojącymi, gwałtownymi zmianami klimatycznymi zachodzącymi na Ziemi?

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

David Carlson, dyrektor Światowego Programu Badań Klimatu zauważa, że zmiany klimatu są zauważalne niemal na całej kuli ziemskiej i bardzo często są niezrozumiałe dla meteorologów. Szok wywołuje przede wszystkim tempo w jakim zachodzą. Przygotowywane modele pogodowe nie przewidywały ekspresowych procesów pogodowych, jak chociażby na Arktyce.

Obserwowane zmiany mogą być przyczynkiem do rozważenia ponownych analiz teorii globalnego ocieplenia. Być może to nie dwutlenek węgla ma decydujący wpływ na efekt globalnego ocieplenia. Coraz częściej mówi się o emisji metanu na Arktyce, który ma potencjał do wywołania bardzo szybkiego efektu cieplarnianego.

RadioZET.pl/zmianynaziemi.pl/DG