Zamknij

Kilka tysięcy turystów uwięzionych pod Elbrusem

Redakcja
05.07.2018 18:33
Elbrus
fot. SPUTNIK/EAST NEWS

W rejonie Elbrusu na rosyjskim Kaukazie, gdzie główną drogę dojazdową uszkodziły wezbrane wody rzeki Baksan, znajduje się ponad cztery tysiące turystów - poinformowały w czwartek władze Kabardo-Bałkarii, republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej.

W komunikacie władze lokalne oświadczyły, że podejmowane są kroki w celu zapewnienia bezpiecznego transportu odjeżdżającym turystom. Na zniszczonych przez wodę odcinkach trasy, gdzie ruch pojazdów nie jest bezpieczny, zorganizowano przeprawę pieszą.

- Cztery śmigłowce są w stanie gotowości na wypadek, gdyby niezbędna była ewakuacja ludzi - dodano w komunikacie.

Władze Kabardo-Bałkarii zapewniły też, że pracują nad tym, by bez zakłóceń funkcjonowały w republice placówki medyczne, dostarczana była woda i żywność.

Obfite opady deszczu pod Elbrusem

Po wywołanym obfitymi deszczami podniesieniu poziomu wody w rzece Baksan rozmytych lub częściowo zniszczonych jest 12 odcinków drogi A-158, wiodącej do podnóża Elbrusu. Uszkodzone są cztery mosty. Kilka miejscowości pozostało bez prądu. Żywioł nie spowodował ofiar w ludziach.

Polskie MSZ wydaje komunikat

Nie ma obecnie zgłoszeń od Polaków z odciętego z powodu podtopień Elbrusu; według danych służb konsularnych w tym regionie przebywa kilku obywateli polskich, dlatego służby opublikowały na Twitterze ostrzeżenie i numer telefonu konsularnego - przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

RadioZET.pl/PAP/KS