Zamknij

Rośnie liczba zabitych w pożarze na rosyjskim poligonie doświadczalnym

10.08.2019 08:58
Pożar
fot. Przemyslaw Ziemacki/East News

Rośnie bilans ofiar pożaru na poligonie doświadczalnym w rosyjskim Archangielsku za kołem podbiegunowym. W wyniku wybuchu silnika rakietowego na paliwo ciekłe zmarło już pięć osób.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Rosyjska Państwowa Korporacja Energii Jądrowej Rosatom poinformowała 10 sierpnia nad ranem o pięciu ofiarach pożaru. Wybuch miał miejsce w czwartek, 30 km od miasta Siewierodwińsk w obwodzie archangielskim. Początkowo mówiło się o dwóch ofiarach śmiertelnych.

Zobacz także

Po wybuchu czujniki zarejestrowały na krótki czas znaczący wzrost promieniowania. Rosyjski resort obrony zapewnił, że w wyniku promieniowanie jest w normie, a do atmosfery „nie przedostały się żadne szkodliwe substancje”

W wyniku incydentu na poligonie w regionie Archangielsk, podczas testowania reaktywności eksperymentalnej cieczy do systemów napędowych, zginęło pięciu pracowników korporacji państwowej Rosatom. Są jeszcze trzy osoby z obrażeniami i oparzeniami o różnym stopniu, które objęte są specjalistyczną opieką medyczną

komunikat Rosatomu, przez agencję TASS

Rosyjskie BBC informuje o licznych testach marynarki wojennej z wykorzystaniem rakiet. Wojskowi szkolą się z odpalania m. in. międzykontynentalnych rakiet balistycznych.

Pożar, a zwłaszcza wieść o promieniowaniu wywołała wśród mieszkańców panikę. Jak podawały lokalne media, niczym po katastrofie w Czarnobylu, zaczęli gromadzić jod celem zmniejszenia skutków napromieniowania.

Jak nie awaria, to klęska żywiołowa

Po wypadku Rosja zamknęła na miesiąc dla żeglugi część Morza Białego. To drugi wypadek w tym tygodniu, w którym Rosjanie giną w pożarze obiektu wojskowego. W poniedziałek w syberyjskim Kraju Krasnojarskim zginęła jedna osoba, a 13 zostało rannych. Domy opuściło 16,5 tys. ludzi.

RadioZET.pl/PAP/TAS