Zamknij

„Rosja chciała zabić Zełenskiego”. Zaskakujące oświadczenie sekretarza rady bezpieczeństwa

PAP
14.04.2022 20:12

Rosja zamierzała zabić prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i stworzyć w Ukrainie marionetkowe państwo – oświadczył sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow w wywiadzie dla BBC.

Rosja chciała zabić Zełenskiego
fot. Ukrinform/East News

Wołodymyr Zełenski na celowniku rosyjskich wojsk? - Plan był dość prosty i zuchwały: przede wszystkim likwidacja prezydenta naszego kraju – mówił w wywiadzie dla BCC Ołeksij Daniłow.

„Rosja chciała zabić naszego prezydenta”

Przedstawiciel ukraińskiej rady bezpieczeństwa mówił, że Rosjanie podjęli już „kilka prób”. Według jego relacji ukraińskie służby miały otrzymać informację o groźbie zamachu jeszcze przed rozpoczęciem wojny – 22 lutego.

Daniłow dodał, że zgodnie z protokołem po otrzymaniu tej informacji powiadomił prezydenta, jego ochronę, służbę bezpieczeństwa, a także ministra spraw wewnętrznych i wszystkie odpowiednie organy.

Ukraińskie służby wielokrotnie otrzymywały informację o próbach ataku na Zełenskiego. Ostatnia taka groźba pojawiła się 7 marca, o czym Ukraina dowiedziała się „od zaprzyjaźnionych wywiadów”.  

Rozmówca BBC przyznał, że Rosja jeszcze przed 24 lutego planowała atak na Ukrainę.

RadioZET.pl/PAP

WOJNA W UKRAINIE. RELACJA NA ŻYWO